پمپئو: امریکا با کشورهای خلیج در مقابله با تهدید ایران همکاری می‌کند

پمپئو برنامه موشکی ایران را نقض قطعنامه سازمان ملل متحد و «تهدیدی حیاتی» نامید که تمدید تسلیحاتی این کشور را ضروری می‌سازد.

میدل ایست نیوز: وزیر امور خارجه امریکا اعلام کرد که واشنگتن به شیوه‌های مختلف با متحدان عرب خود جهت مقابله با تهدید فزاینده موشکی ایران همکاری کرده است.

«مایک پمپئو» پنج‌شنبه (نهم ژوئیه) در نشست خبری خود با خبرنگاران به ضرورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که در ۱۸ اکتبر به پایان می‌رسد اشاره کرد و گفت اگر این تحریم‌ تمدید نشود ثبات خاورمیانه به خطر خواهد افتاد.

او خاطرنشان ساخت که امریکا متعهد به کمک به حفظ امنیت کشورهای عرب خلیج در برابر توان موشکی رو به افزایش ایران است.

پمپئو در نشست خبری خود برنامه موشکی ایران را نقض قطعنامه سازمان ملل متحد و «تهدیدی حیاتی» نامید که تمدید تسلیحاتی این کشور را ضروری می‌سازد.

او با تأکید بر «خطر تأسف‌باری» که تسلیح ایران برای منطقه ایجاد می‌کند افزود، این مسئله آنقدر مهم است که جهان باید برای تمدید این تحریم‌ها که تنها چند ماه دیگر به پایان می‌رسد متحد شود.

پمپئو گفت که واشنگتن از راه‌های مختلفی به تقویت توان دفاعی کشورهای عرب منطقه در مقابله با تهدید ایران کمک کرده است که یکی از آن‌ها ترغیب این کشورها به اعمال فشار برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و دیگری فروش تسلیحات به آن‌ها بوده است. راه‌های دیگری هم به‌کار گرفته شده که به گفته او، نمی‌توان آن‌ها را به اطلاع عموم رساند.

پمپئو تأکید کرد، هدف ایران بالا بردن توان موشکی خود در حدی است که بتواند «دفاع موشکی را در سراسر منطقه شکست دهد و به مکان‌هایی فراتر از همسایگی خود حمله کند.»

سازمان ملل در گزارشی که در ماه ژوئن منتشر کرد ایران را منشأ موشک‌های دوربردی خواند که با آن‌ها در سپتامبر گذشته به عربستان سعودی حمله شده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین به پرتاب ماهواره توسط ایران اشاره کرده و گفت، ایران می‌گوید فعالیت‌هایش صلح‌‌آمیز است اما جهان هوشمندتر از آن است که نداند این برنامه عمیقا با «آرزوی آن‌‌ها برای داشتن سامانه موشک‌های دوربرد» ارتباط دارد.

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تسلیم شورای امنیت سازمان ملل کرده است. اما روسیه و چین که از قدرت‌های دارای حق وتو در شورای امنیت هستند با تحریم ایران مخالفت کرده‌اند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
DW
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن