گفت وگوی وزرای امور خارجه عراق و آلمان درباره مسائل منطقه ای

وزرای خارجه عراق و آلمان در گفت وگوی تلفنی به بررسی مسائل منطقه ای از جمله روابط اقتصادی دوجانبه، برداشتن نام عراق از فهرست کشورهای پرخطر در زمینه پولشویی و تامین مالی تروریسم و اوضاع در سوریه پرداختند.

میدل ایست نیوز: «هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان امروز یکشنبه با «فؤاد حسین»، همتای عراقی خود تلفنی گفت وگو کرد.

دو طرف در این گفت وگو به رایزنی در خصوص روابط دوجانبه میان دو کشور و گسترش روابط در راستای آرمان های دو ملت برادر پرداختند.

حسین در این تماس ضمن تاکید بر اهتمام خود بر توسعه راه های همکاری دوجانبه در همه زمینه ها، ریاست اتحادیه اروپا توسط وزیر امور خارجه آلمان را به وی تبریک گفت و نسبت به گسترش روابط میان عراق و اروپا ابراز امیدواری کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی عراق همچنین از هایکو ماس خواست برای برداشتن نام عراق از فهرست کشورهای پرخطر در زمینه پولشویی و تامین مالی تروریسم تلاش کند.

از طرفی دیگر وزیر امور خارجه آلمان نیز تاکید کرد که ریاست نشست وزاری اتحادیه اروپا در هفته آتی را برعهده دارد و تمام تلاش خود را برای بررسی این موضوع بر اساس درخواست عراق خواهد کرد.

دو طرف در بخش دیگری از گفت وگوی خود به بررسی پرونده اقتصادی و فعالسازی سازوکار همکاری دوجانبه به نفع عراق و آلمان پرداختند.

وزیر خارجه عراق تاکید کرد در بازارهای عراق به روی شرکت های آلمانی باز است و وزارت خارجه نیز به صورت شایسته برای حل مشکلات شرکت «زیمنس» اقدام خواهد کرد.

در مقابل رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان هم از تمایل شدید شرکت های آلمانی برای فعالیت در عراق خبر داد.

مسائل منطقه ای و بین المللی و پیامدهای آن بر عراق از دیگر مباحثی بود که وزرای خارجه عراق و آلمان با یکدیگر گفت وگو کردند.

فؤاد حسین از وزیر خارجه آلمان خواست با توجه به جایگاه ویژه سیاسی و اقتصادی آلمان در میان کشورهای منطقه از دخالت در امور داخلی عراق جلوگیری کند.

وی اشاره کرد سیاست خارجه جدید عراق بر تعادل در رابطه با کشورهای همسایه بر اساس اصل حسن همجواری، تحقق منافع مشترک، حل مشکلات از طریق راه های مسالمت آمیز و دور کردن عراق و ملتش از تنش های بین المللی و منطقه ای استوار است.

هایکو ماس سیاست عراق در ایجاد روابط خود را مسیر درست روابط با کشورهای منطقه ای دانست و ضمن تاکید بر تداوم حمایت آلمان از عراق در همه زمینه ها گفت آلمان به شدت ازحاکمیت عراق حمایت خواهد کرد.

دو طرف در محور دیگری از سخنان خود درباره اوضاع سوریه گفت وگو کردند.

حسین تاکید کرد وضعیت پیچیده امنیتی و سیاسی و جنگ بر سوریه تاثیر منفی در وضعیت امنیتی عراق خواهد گذاشت.

ماس نیز تاکید کرد دولتش به عنوان عضوی در ائتلاف بین المللی ضد داعش آماده تداوم پشتیبانی در این زمینه است چرا که داعش خطری برای همه محسوب می شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
وزارت خارجه عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + دو =

دکمه بازگشت به بالا