جزئیاتی از تشکیلات قاچاق در گذرگاه های مرزی عراق

جدا از گذرگاه های رسمی، منبع درآمد اصلی این گروه ها گذرگاه های غیر رسمی است که برای قاچاق از آنها استفاده می کنند.

میدل ایست نیوز: دو مقام دولتی عراقی خبر دادند که نخستین گام نخست وزیر عراق برای به دست گرفتن کنترل مرزهای این کشور تا اینجای کار ضرری محدود به درآمدهای گروه هایی زده که با در دست داشتن سلاح کنترل مرزها را در اختیار دارند.

یک مقام دولتی به «الحره» گفت که همه گذرگاه هایی مرزی و بنادر عراق در کنترل گروه های وابسته به احزاب فاسد است که نوعا از امکانات نظامی نیز برخوردارند.

به گفته این منبع این وضعیت در همه مرزهای استان های دیالی و بصره و حتی اقلیم کردستان برقرار است.

این منبع که خود در تنظیم گزارشی به دولت سابق عراق درباره وضعیت گذرگاه های مرزی مشارکت داشته تأکید می کند که درمورد بنادر عراق، این گروه ها شرکت های موهوم تأسیس و در قالب آن شرکت طی قراردادهای صوری کنترل بندر را به دست می گیرند و از این راه درآمدهای کلانی کسب می کنند.

یک منبع دولتی دیگر مدعی شد که گروه های سرایا السلام و عصائب اهل الحق بر سر مرزهای موجود از العماره تا کوت و دیالی رقابت دارند و گذرگاه مرزی القائم با سوریه نیز در کنترل کتائب حزب الله است. [«میدل ایست نیوز» امکان تأیید این ادعا را ندارد].

این منابع همچنین تأکید می کنند که جدا از گذرگاه های رسمی، منبع درآمد اصلی این گروه ها گذرگاه های غیر رسمی است که برای قاچاق از آنها استفاده می کنند.

«مهند الغزی»، خبرنگار عراقی، تأکید می کند که گروه های بانفوذ گذرگاه های غیر رسمی بسیاری را در اختیار دارند که کنترل و بستن آنها به همان درجه از اهمیت است که به دست گرفتن کنترل گذرگاه های رسمی.

یک منبع در شهر القائم تأکید کرد که اخیرا نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم در نزدیکی گذرگاه مرزی القائم حاضر شده بودند که میان آنها و گروه های مسلحی که کنترل این مرز را به دست دارند درگیری رخ داد.

به گفته این منبع این گروه ها سنگرهای نظامی برای خود در اطراف این گذرگاه ها درست کرده اند تا راه را بر حضور هر نیروی نظامی رسمی ببندند.

روز شنبه «مصطفی الکاظمی» با حضور در گذرگاه مرزی مندلی این گذرگاه را افتتاح و تأکید کرد که «حضور من در این نقطه پیامی روشن به همه مفسدان است که بدانند هیچ جایی در گذرگاه های مرزی کشور نخواهند داشت».

یک مقام دولتی از تمهیدات گسترده دستگاه های مبارزه با تروریسم و نیروهای مرزبانی برای تأمین امنیت گذرگاه های مرزی و جلوگیری از هرگونه اقدام متقابل ازجانب گروه های فاسد خبر داد.

این منبع گفت که کمیته ای متشکل از دستگاه اطلاعات و سازمان امنیت ملی و اداره گمرک برای بازرسی گذرگاه های مرزی اقلیم کردستان تشکیل شده است.

یک منبع دولتی دیگر نیز تأکید کرد که  گذرگاه مندلی گذرگاهی کوچک است که مدت ها بسته بوده و برای کسانی که معمولا کنترل مرزها را به صورت غیر قانونی در دست دارند اهمیت چندانی نداشته است.

این منبع تأکید کرد که گروهی از دستگاه مبارزه با تروریسم به گذرگاه مرزی شلمچه رسیده اما هنوز هیچ اقدامی برای به دست گرفتن کنترل آن انجام نداده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الحره
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن