عملیات بزرگ 15 یگان نظامی عراقی برای نابودی داعش در مرزهای عراق با ایران

برآورد شده که ده ها تروریست داعشی در مناطق شرقی استان دیالی حضور داشته باشند که با گروه های افراط گرای آن سوی مرز پیمان دوستی بسته اند.

میدل ایست نیوز: برای اولین بار پس از اعلام پیروزی عراق بر تروریست های داعش در 3 سال پیش، نیروهای امنیتی عراقی در شماری بالا متشکل از 15 تشکیلات نظامی وارد پناهگاه ها و لانه های داعش در مرزهای عراق و ایران شده اند.

برآورد شده که ده ها تروریست داعشی در مناطق شرقی استان دیالی (مرکز آن: بعقوبه) حضور داشته باشند که با گروه های افراط گرای آن سوی مرز پیمان دوستی بسته اند.

روز شنبه ستاد عملیات عراق از کشتن 3 تروریست مسلح در استان دیالی خبر داد.

این عملیات مرحله تازه ای از عملیات نظامی عراق است که از اول سال جاری میلادی علیه بقایای داعش اجرا شده است و «اَبطال العراق» چهارم نام گرفته است.

مرحله قبلی این عملیات کمتر از 3 هفته پیش اجرا شد که هدف از آن تسلط بر «بقایای سرگردان » داعش در مناطق میان استان های دیالی و کرکوک و صلاح الدین بود.

تقریبا هر ماه ستاد عملیات عراق یک عملیات تازه را اجرا می کند، هرچند تروریست ها نیز هر از چندی در نقطه ای پیدا می شوند و عملیاتی اجرا می کنند.

از زمان اعلام پیروزی بر داعش در اواخر 2017 تا کنون 14 عملیات بزرگ و ده ها حمله کوچک به مواضع داعش اجرا شده است.

یک مقام امنیتی عراقی تأکید می کند که شمار تروریست های مسلح تابع داعش در نقاط نزدیک به مرزهای عراق و ایران حدود صد تن برآورد می شود که با گروه های افراط گرا در نقاط آن سوی مرز پیمان بسته اند.

منابع امنیتی عراقی شمار بقایای داعش در این کشور را میان 2 تا 3 هزار تن برآورد می کنند که حدود 500 تن از آنها از زندان های مرزی در سوریه به عراق وارد شده اند.

در ماه های مارس و آوریل گذشته داعش بر شدت حملات خود در عراق به خصوص در استان دیالی افزود و دو بار توانست روستاهایی در شرق این استان را به کنترل خود درآورد و چند کشاورز را برباید و اعدام کند و محصولات کشاورزی را آتش بزند.

مقام امنیتی پیش گفته که نخواسته نامش فاش شود تأکید کرده که اکثر عملیاتی که تاکنون علیه داعش اجرا شده به نقاط نزدیک به مرز ایران نمی رسیده که علت آن ملاحظات سیاسی و تسلط برخی گروه ها بر گذرگاه های مرزی بوده است.

به گفته این مقام، برای همین است که این عملیات با اقدامات دولت برای به دست گرفتن کنترل مرزها که از مرز مندلی در استان دیالی آغاز شد همراه شده است.

روز شنبه نیروهای واکنش فوری عراق به همراهی رزمندگان الحشد الشعبی وارد گذرگاه های مرزی مندلی و منذریه شدند و کنترل آنها را به دست گرفتند. هدف از این اقدامات، چنان «مصطفی الکاظمی»، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، اعلام کرد پایان دادن به فساد در گذرگاه های مرزی است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
المدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا