کاهش 30 درصدی صادرات ایران به عراق

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق اعلام کرد به دلیل کم شدن تقاضا و نبود امکانات لازم، عراق در سال جاری کالای کمتری از ایران درخواست کرده است.

میدل ایست نیوز: «یحیی آل اسحاق»، رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق اعلام کرد پس از عبور از محدودیت‌های آغازین شیوع ویروس کرونا، در حال حاضر شاهد بهبود مبادلات تجاری با عراق و از سرگیری تدریجی فعالیت گذرگاه‌های مرزی هستیم.

 وی امروز در گفت‌ وگویی با خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) اظهار داشت: «علی رغم تمام مشکلات و اتفاقات پیش آمده و در پی آن کم و زیاد شدن تعاملات با عراق اما ارتباطات و تجارت با این کشور ادامه دارد و بعد از بسته بودن چند ماهه برخی مرزها، به تازگی شرایط بهبود یافته است و مبادلات تجاری با اعمال برخی محدودیت ها از سر گرفته شده است.»

آل اسحاق با بیان اینکه بازگشایی دو مرز جنوبی شلمچه و سومار با عراق، مبادلات هفته‌ای دو تا سه روز انجام می‌شود، تاکید کرد مرز شلمچه در روزهای یکشنبه و چهارشنبه حدود 250 کامیون بار را پذیرش می کند و بر اساس مجوز صادر شده برای از سر گیری مبادلات بعد از رایزنی ها مرز سومار 2 روز بازگشایی در هفته را اعلام خواهد کرد.

وی با اشاره به ضرورت رعایت نکات بهداشتی به دلیل شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: تغییرات گریزناپذیری در روند ارتباطات با عراق به وجود آمده است از جمله آنها می توان به توقف سفرهای زیارتی اشاره کرد که در شرایط فعلی و وجود ویروس کرونا امکان پذیر نیست در حالی که پیش از این به غیر از ایام اربعین، سه میلیون زائر ایرانی به عراق می‌رفتند و در همین میزان مسافر عراقی نیز به کشور ما سفر می کردند.

وی با اشاره به 12 میلیارد دلار صادرات به عراق خاطرنشان کرد: در حال حاضر اوضاع تجارت بین ما و این کشور در وضعیت نامناسبی قرار ندارد اما به دلایل اقتصادی با کاهش روبه رو شده است، زیرا عراق در شرایط شیوع ویروس کرونا نتوانسته درآمدهای لازم از فروش نفت را داشته باشد و حالا نیز نمی تواند برای خرید اقلام به میزان سال های گذشته هزینه کند.

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق افزود: به دلیل کم شدن تقاضا و نبود امکانات لازم، عراق در سال جاری کالای کمتری از ایران درخواست کرده که بر این اساس تا پایان امسال نسبت به سال گذشته تا 30 درصد صادرات کمتری خواهیم داشت و تجارت بین دو کشور را به 9 میلیارد دلار کاهش می‌دهد.

وی در خصوص بازگشایی مرزها و تردد کامیون های تجاری بین این دو کشور تاکید کرد: مرزهای ایران با اقلیم کردستان باز و فعال هستند و روزانه 2 هزار کامیون کالا مبادله می شود. در مرزهای جنوبی درباره مسائل بهداشتی نگرانی هایی ایجاد شده بود که در این زمینه مذاکراتی صورت گرفته است اما با این وجود دو مرز شلمچه و مهران بازگشایی شده اند و مرزهای دیگر نیز به زودی بازگشایی می شوند.

آل اسحاق با بیان اینکه اراده مسئولان دو کشور توسعه روابط تجاری علی رغم همه مشکلات است، تصریح کرد: پیش از شیوع ویروس کرونا قرار بود مبلغ تجارت به حدود 20 میلیارد دلار در سال 99 برسد اما با شرایط فعلی تحقق این مهم با تاخیر همراه خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه بعد از چین بزرگترین بازار ما در عراق است و تعاملات خوبی با آنها داریم، اظهار داشت: یکی از اهداف هر دو کشور توسعه سرمایه گذاری های ایران در عراق و بالعکس است که تاکنون بخش اندکی از آن انجام شده است، شرکت‌ها و واحدهای تولیدی لبنی و مواد غذایی در عراق راه‌اندازی شده‌اند که بازار خوبی را نیز برای خود به دست آورده اند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الفرات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا