کارزار توئیتری علیه «محمد بن نایف»؛ تلاش ولیعهد سعودی برای تحکیم موقعیت خود

گروهی از کاربران شبکه اجتماعی در عربستان در اقدامی هماهنگ «محمد بن نایف»،ولیعهد سابق این کشور را به فساد مالی متهم کردند.

میدل ایست نیوز: گروهی از کاربران شبکه اجتماعی در عربستان در اقدامی هماهنگ «محمد بن نایف»،ولیعهد سابق این کشور را به فساد مالی متهم کردند.

هزاران توئیتی که علیه ولیعهد سابق عربستان و یکی از نزدیکانش منتشر شده است، به نظر می‌رسد بخشی از کارزاری وسیع‌تر برای زیر سوال بردن رقبای «محمد بن سلمان»، ولیعهد کنونی باشد.

این در حالی است که برخی از گزارش‌ها از احتمال تعقیب قضایی محمد بن نایف به اتهام فساد مالی حکایت دارد.

در توئیت‌هایی که انتشار آن از روز جمعه آغاز شده از «سعد بن جابری»، مقام ارشد سابق در وزارت کشور عربستان نیز علاوه بر محمد بن نایف به عنوان یکی از عاملان فساد مالی یاد شده است.

«سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در سال 2017 میلادی محمد بن نایف را از مقام ولعهدی کنار گذاشت و محمد بن سلمان، پسرش را به عنوان جانشین خود معرفی کرد.

حملات توئیتری به ولیعهد سابق عربستان در حالی صورت می گیرد که پادشاه سعودی روز دوشنبه این هفته به دلیل «التهاب کیسه صفرا» در بیمارستان بستری شد.

محمد بن نایف که زمانی کنترل نیروهای امنیتی عربستان را در دست داشت، با سازمان‌های اطلاعاتی غرب روابط نزدیکی داشت و همچنان در میان بخشی از هیات حاکمه عربستان محبوب است.

مقامات عربستان ماه مارس سال جاری محمد بن نایف را مدتی بازداشت کردند. دو تن از فرزندان سعد بن جابری نیز در آن زمان بازداشت شدند، این در حالی است که سعد بن جابری در کانادا ساکن است.

تحرکان کنونی علیه محمد بن نایف بخشی از تلاش‌ها برای تحکیم موقعیت محمد بن سلمان در میان خاندان آل سعود و حدف رقبای احتمالی او برای جانشینی پدرش در صورت درگذشت یا کناره‌گیری پادشته 84 ساله تفسیر شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
یورونیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا