جمهوری اسلامی هیچ حرکت خصمانه ای علیه ملت ایران را بی پاسخ نخواهد گذارد

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اقدام ماجراجویانه و خطرناک جنگنده های امریکا در ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایران را به شدت محکوم کرد.

میدل ایست نیوز: «عباس موسوی»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اقدام ماجراجویانه و خطرناک جنگنده های امریکا در ایجاد مزاحمت برای هواپیمای مسافربری ایران را به شدت محکوم کرد.

وی با توجه به قبول مسئولیت ایجاد خطر برای هواپیمای خطوط هوایی ماهان از سوی سخنگوی سازمان تروریستی سنتکام آمریکا، این اقدام ماجراجویانه و خطرناک را به شدت محکوم کرده و آن را ناقض حقوق بین‌الملل هوانوردی و مخل صلح و امنیت منطقه دانست.

موسوی ادعای سخنگوی سنتکام مبنی بر اینکه جنگنده های آمریکایی در ماموریت هوایی روتین خود در مجاورت پایگاه التنف در سوریه اقدام به بازرسی بصری هواپیمای مسافربری ماهان از فاصله‌ای ایمن کرده اند را مضحک دانسته و چنین اقدامی را واجد خلاف های پیاپی توصیف کرد.

وی گفت: «حضور نیروهای آمریکایی در سوریه غیرقانونی است، و ماموریت هوایی جنگنده های آنان هم غیرقانونی است. از آن مهم تر هیچ کس به آمریکا چنین اجازه ای نداده است که هواپیماهای مسافربری را به وسیله جنگنده های نظامی خود روی آسمان بازرسی نماید. چنین کاری هم غیرقانونی، هم خطرناک و هم بازی با جان انسان های بیگناه است به خصوص که برخلاف ادعای انجام شده، فاصله امن اصلا رعایت نشده است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران این اقدام آمریکا را از طریق رجوع به مجامع قانونی بین المللی، به ویژه سازمان بین المللی هوانوردی (ایکائو) دنبال خواهد کرد و اجازه نخواهد داد آمریکا این چنین با قلدربازی های خود تمام قوانین بین المللی را به سخره گیرد.»

موسوی در عین حال نسبت به هر گونه ماجراجویی جدید در منطقه از سوی آمریکا یا رژیم صهیونیستی هشدار داده و گفت ثبات و امنیت منطقه غرب آسیا نباید بازیچه رقابت های انتخاباتی در آمریکا قرار گیرد.

وی اضافه کرد: «جمهوری اسلامی ایران هیچ حرکت خصمانه ای علیه ملت ایران را بی پاسخ نخواهد گذارد و در زمان خود به هر حرکت نابخردانه ای واکنش قاطع و مناسب نشان خواهد داد.»

پنجشنبه شب دو جنگنده امریکایی در اقدامی خطرناک برای هواپیمای مسافربری شرکت ایرانی ماهان ایجاد مزاحمت کردند، این اقدام خصمانه موجب شد تا خلبان هواپیمایی مسافربری مذکور به سرعت ارتفاع هواپیما را کاهش داده و این امر به مجروح شدن تعدادی از مسافران منجر شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
وزارت خارجه ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا