واکنش ها به مزاحمت جنگنده امریکایی برای هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه

اقدام خطرناک پنجشنبه شب جنگنده های امریکایی در ایجاد مزاحمت برای هواپیمایی ایرانی واکنش هایی را در پی داشت.

میدل ایست نیوز: پنجشنبه شب دو جنگنده امریکایی در اقدامی خطرناک برای هواپیمای مسافربری شرکت ایرانی ماهان ایجاد مزاحمت کردند، این اقدام خصمانه موجب شد تا خلبان هواپیمایی مسافربری مذکور به سرعت ارتفاع هواپیما را کاهش داده و این امر به مجروح شدن تعدادی از مسافران منجر شد.

هواپیمای مسافربری ایران پس از فرود در فرودگاه دمشق سوریه و بهتر شدن اوضاع مجدد در فرودگاه بیروت به زمین نشست و با وجود اینکه نگرانی هایی از بازگشت وی به ایران وجود داشت اما در بامداد جمعه در سلامت به ایران بازگشت.

«سید عباس موسوی»، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این مزاحمت گفت: «جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات، اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در عین حال در تماس مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد با گوترش دبیرکل آن سازمان صراحتاً تأکید شده است که چنانچه هر حادثه‌ای در مسیر برگشت برای این هواپیما اتفاق افتد، جمهوری اسلامی ایران آمریکا را مسؤول آن خواهد شناخت. این پیام همچنین به سفیر سوئیس در تهران نیز داده شده است.»

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد هم اعلام کرد علاوه بر گفت‌وگوی تلفنی «مجید تخت‌روانچی» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد به زودی طی نامه‌ای به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد مراتب اعتراض خود را از تهدید هواپیمای مسافربری ماهان اعلام می‌دارد.

از طرفی دیگر «بیل اوربان»، سخنگوی سنتکام بامداد جمعه درباره این مزاحمت گفت که بازرسی بصری با هدف اطمینان یافتن از امنیت پرسنل نیروهای ائتلاف در پایگاه التنف صورت گرفت و زمانی که خلبان اف-15 هواپیما را به عنوان هواپیمای مسافربری ماهان‌ایر شناسایی کرد، به صورت امن اقدام به فاصله گرفتن از هواپیما کرد.

وی اضافه کرد که مزاحمت جنگنده‌های این کشور برای هواپیمای مسافربری ایرانی، حرفه‌ای بوده و بر اساس معیارهای بین‌المللی صورت گرفته است.

همچنین دو مقام آمریکایی که نامشان فاش نشده است، به رویترز گفتند که یک جنگنده اف-15 آمریکا در میدان دید هواپیمای مسافربری ایران قرار گرفت اما در فاصله امنی قرار داشت.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الفرات نیوزالفرات نیوزروسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا