جزئیات نشست عراق با آژانس بین‌المللی انرژی و شرکت‌های مهم درباره اصلاحات اقتصادی

دولت عراق جزئیات نشست مجازی با آژانس بین المللی انرژی و شخصیت‌های بلندپایه برای گفت‌وگو بر سر اصلاحات اقتصادی و راهکارها و سازوکارهای تشویق به سرمایه‌گذاری در عراق را اعلام کرد.

میدل ایست نیوز: دولت عراق جزئیات نشست مجازی با آژانس بین المللی انرژی و شخصیت‌های بلندپایه برای گفت‌وگو بر سر اصلاحات اقتصادی و راهکارها و سازوکارهای تشویق به سرمایه‌گذاری در عراق را اعلام کرد.

در بیانیه دولت عراق آمده است، در این نشست مجازی بر حوزه انرژی به ویژه برق و گاز طبیعی تمرکز شد و در آن وزرا و مسئولان عراقی و وزرای برخی کشورهای عضو در آژانس بین المللی انرژی (IEA) و مدیران اجرایی شماری از شرکت‌های جهانی انرژی و نهادهای بین المللی مالی مشارکت داشتند.

«علی علاوی» وزیر دارایی، «احسان اسماعیل» وزیر نفت، «ماجد حنتوش» وزیر برق، «سهی نجار»مشاور نخست وزیر در امور سرمایه‌گذاری از سوی عراق و «فاتح بیرول»، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی و وزرا و مسئولان کشورهای عضو این آژانس از جمله «دن برویلت» وزیر انرژی امریکا و «کوازی کوارتنگ» وزیر مشاور بریتانیا در امور انرژی و توسعه پاک بریتانیا و مدیران اجرایی شرکت زیمنس، جی ای پاور، توتال و اینی حضور داشتند.

در ابتدای این نشست، علاوی وزیر دارایی عراق خلاصه‌وار به بیان ماهیت و میزان بحران مالی و اقتصادی عراق پرداخت و تاکید کرد که دولت عراق در همه تصمیمات پیشین که اقتصاد را فلج ساخته و منجر به وابستگی کامل به درآمدهای نفتی شده و ابتکار مردم عراق را نابود کرده، بازنگری خواهد کرد.

علاوی افزود: دولت جدید عراق به ارائه «مقاله سفید» درباره اصلاحات اقتصادی به پارلمان در ماه سپتامبر به پارلمان پایبند است و در آن نقشه راهی برای جهت‌دهی دوباره با اقتصاد عراق و توسعه بخش خصوصی ارائه خواهد کرد تا این بخش بتواند نقش طبیعی و پیشرو خود در اقتصاد را ایفا کند.

وزیر دارایی عراق ادامه داد: اصلاح وضعیت اقتصادی عراق امری ضروری است که باید جامع باشد و بدون تاخیر آغاز شود، دولت عراق همچنین در اصلاح اقتصاد عراق از جمله بخش انرژی جدی است، بخشی که باید موتور محرکه توسعه و رشد کشور باشد.

در بخش دوم این نشست که به توسعه بخش انرژی اختصاص داشت، وزیر برق عراق به تبیین بزرگترین چالش‌های حوزه برق این کشور در پاسخگویی به انتظارت مردم عراق پرداخت.

حنتوش تاکید کرد که دولت عراق مصمم به نوسازی، بهسازی و توسعه بخش برق است و دولت در این باره به اصل شراکت و سرمایه‌گذاری بین المللی برای بازسازی این بخش حیاتی معتقد است.

در خصوص بخش نفت و گاز، احسان اسماعیل، وزیر نفت عراق بر نقش پررنگ عراق در کمک به تحقق توازن در بازار جهانی نفت علیرغم شرایط اسثنائی کشور از رهگذر پایبندی به توافق اوپک پلاس اشاره کرد.

وزیر نفت عراق در ادامه درباره تاثیر اپیدمی کرونا و کاهش بهای نفت و بحران مالی بر پروژه‌های توسعه بخش نفت و گاز اشاره و بر عزم عراق برای پایان دادن به سوزاندن گاز همراه تاکید کرد و افزود: سرمایه‌گذاری در بخش گاز همراه می تواتد نقش بزرگی در تحقق اهداف اقتصادی عراق ایفا کند.

در این نشست، همچنین بر حمایت بین المللی از عراق تاکید شد و مدیر آژانس بین المللی انرژی تصریح کرد: بخش نفت و گاز نقش مهمی در توسعه اقتصاد عراق و اشتغال‌زایی برای مردم این کشور دارد و دولت جدید عراق باید از آن حمایت کند و اصلاحات ساختاری، عمیق و فوری را برای فعال‌سازی اقتصاد انجام دهد.

بیرول در ادامه گفت: ما به صورت ویژه از دیدگاه روشن و جامع دولت عراق درباره توسعه اقتصادی استقبال می کنیم، عراق می تواند کاملا روی حمایت آژانس بین المللی انرژی حساب باز کند، ما خواهان تشویق سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی و جذب حمایت بین المللی برای تضمین موفقیت در اصلاحات دولت عراق هستیم.

در ادامه وزیر انرژی امریکا از وزرای عراقی به خاطر روشنگری صریح درباره چالش‌های کنونی عراق تشکر و بر حمایت واشنگتن از دولت عراق و برنامه اصلاحاتش تاکید کرد.

وزیر مشاور بریتانیا در امور انرژی هم از پایبندی دولت عراق به اصلاحات و تنوع‌بخشی به اقتصاد استقبال کرد و گفت: بریتانیا به حمایت خود از عراق در زمینه‌های مختلف ادامه خواهد داد و از کشورهای دیگر از جمله کشورهای منطقه می خواهد از عراق حمایت کنند.

در پایان، شرکت‌کنندگان در این نشست اعم از کشورها و شرکت‌های مختلف نسبت به طرح‌های اصلاحاتی عراق برای فعال‌سازی اقتصاد و تنوع‌بخشی به آن اعلام حمایت کردند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
از طريق
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا