کمیساریای حقوق بشر: 3 کشته و 21 زخمی؛ نتیجه درگیری‌های شب گذشته میدان التحریر بغداد

کمیساریای حقوق بشر عراق از جان باختن سه تن از تظاهرات‌کنندگان و زخمی شدن 21 تن دیگر در درگیری‌های میدان التحریر بغداد خبر داد.

میدل ایست نیوز: کمیساریای حقوق بشر عراق از مستندسازی جان باختن سه تن از تظاهرات‌کنندگان در تظاهرات روز گذشته (27/07/2020) و زخمی شدن 21 تن از آنان در میدان التحریر بغداد در نتیجه درگیری با نیروهای امنیتی و استفاده از گلوله جنگی و ساچمه‌ای خبر داد.

کمسیاریای حقوق بشر ضمن محکوم‌ کردن بکارگیری خشونت و محدودسازی آزادی در برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز از دولت عراق خواست تا سریعا نتایج تحقیقات را اعلام و عاملین خشونت‌ورزی‌ها را به دستگاه قضایی معرفی کند.

این کمسیاریا در ادامه از نیروهای امنیتی خواست به هیچ عنوان در برابر تظاهرات مسالمت‌جو از خشونت استفاده نکند چرا که این اقدام نقض آشکار معیارهای حقوق بشر و استانداردهای سازمان ملل در اجرای قانون و پایبندی کامل به حمایت از تظاهرات کنندگان به شمار می رود.

کمسیاریای حقوق بشر عراق در پایان با بیان اینکه به تحقیقات خود ادامه خواهد داد و گزارش‌هایی با جزئیات بیشتر پس از تکمیل فعالیت تیم‌های حقیقت‌یاب منتشر خواهد کرد، از نیروهای امنیتی خواست خویشتن‌داری حداکثری از خود نشان دهند و از هر گونه درگیری که منجر به جان باختن و زخمی شدن طرفین می شود، دوری کند.

در همین رابطه، یک منبع امنیتی در استان ذی قار شب گذشته اعلام کرد تظاهرات کنندگان اکثر جاده های متصل به شهرهای شمالی را مسدود کردند.

وی افزود تظاهرات کنندگان جاده های اصلی متصل کننده الناصریه و شهرهای شمالی را با لاستیک های آتش زده بستند.
منبع مذکور گفت تظاهرات کنندگان همچنین جاده اصلی منتهی به دو منطقه «حی اریدو» و «اور» را مسدود کرده و با آتش زدن لاستیک خودرو اعتراض خود را به وضعیت بد برق در استان نشان دادند.

از طرفی دیگر یک منبع امنیتی در استان نجف نیز از شروع تظاهرات در برابر استانداری در اعتراض به قطع برق در نجف خبر داد.

وی گفت نیروهای حافظ نظم در نجف توسط تظاهرات کنندگان مورد هجوم قرار گرفته و درگیری هایی میان طرفین رخ داد.

میدان التحریر در بغداد نیز شب گذشته وضعیت مناسبی نداشت و شاهد درگیری میان تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی بوده است.

تظاهرات کنندگان در استان بابل نیز اقدام به بستن پل حیاتی در مرکز استان کردند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا