مشخص شدن نتایج تحقیقات درباره فیلم توهین به شهروند عراقی/ برکناری فرمانده نیروهای حافظ نظم

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق دستور برکناری فرمانده نیروهای حافظ نظم و تجدید نظر در این تشکیلات را صادر کرده است.

میدل ایست نیوز: وزارت کشور عراق با صدور بیانیه ای رسمی از دستور فرمانده کل نیروهای مسلح عراق برای برکناری فرمانده نیروهای حافظ نظم و تجدید نظر در این تشکیلات در پی روشن شدن تحقیقات درباره فیلم رفتار اهانت آمیز شماری از این نیروها با یک شهروند عراقی خبر داد.

در بیانیه وزارت کشور عراق که بامداد یکشنبه و ساعاتی پس از بیانیه مربوط به دستور تحقیقات درباره این فیلم منتشر شده تأکید شده که به دستور نخست وزیر تحقیقات فوری درباره محتویات این فیلم با پیگیری شخص وزیر کشور آغاز شده است.

این بیانیه افزوده که پس از تحقیقات مشخص شد که فردی که در فیلم نشان داده می شود در تاریخ 18/5/2020 به علت سرقت یک موتورسیکلت در بغداد بازداشت شده بود و رفتاری که با وی می شود ازسوی نیروهای حافظ قانون بوده است.

در این بیانیه تأکید شده که این فرد بازداشتی از حق خود برای شکایت از نیروهای حافظ نظم بابت این رفتار ناشایست و غیر اخلاقی و غیر حرفه ای استفاده کرده و تحقیقات وزارت کشور نیز هویت عاملان این رفتار را شناسایی کرده و آنان را تا تکمیل تحقیقات و ارائه گزارش به نخست وزیر بازداشت کرده است.

وزارت کشور عراق افزوده که با توجه به کوتاهی فرماندهی نیروهای حافظ نظم، «مصطفی الکاظمی»، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، دستور برکناری فرمانده نیروهای حافظ نظم و تجدید نظر در این تشکیلات که قرار بوده حافظ نظم و مجری قانون و حافظ کرامت انسانی باشد را صادر کرده است.

این وزارتخانه افزوده که هرگز اجازه نمی دهد چنین تشکیلاتی که با این اهداف شکل گرفته خود عامل قانون شکنی و تعرض به شهروندان و بازتاب دهنده تصویری منفی از نیروهای امنیتی کشور باشد.

پیش از این، سرلشکر یحیی رسول، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در این باره تصریح کرد: برخی شبکه‌های اجتماعی فیلمی را همرسانی کرده‌اند که نشان می‌دهد گروهی از افراد که لباس نظامی بر تن دارند، به یکی از شهروندان این کشور توهین و تعرض می‌کنند.

وی افزود: مصطفی الکاظمی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق به دستگاه‌های مربوطه دستور داده است تا تحقیقات فوری برای اطلاع از جزئیات این موضوع و شناسایی عاملان این جرم انجام دهند، جرمی که بدون مجازات نخواهد ماند.

شبکه‌های اجتماعی عراق امروز فیلمی را همرسانی کرده‌اند که گروهی از افراد که لباس نظامی به تن داشتند، ضمن توهین به نوجوانی عراقی، موهای سر وی را به صورت اهانت‌بار تراشیدند و او را مورد ضرب و جرح قرار دادند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
خبرگزاری رسمی عراق
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن