گزینه‌های احتمالی برای جایگزینی وزیر امور خارجه مستعفی لبنان

در پی استعفای «ناصیف حتّي»، وزیر امور خارجه لبنان، نخست‌وزیر و رئیس جمهوری این کشور تحرکات فشرده‌ای را برای معرفی جایگزین وی به راه انداخته اند.

میدل ایست نیوز: محافل آگاه در قصر ریاست جمهوری بعبدای لبنان نسبت به جزئیات دیدار «میشل عون»، رئیس جمهوری و «حسان دیاب»، نخست‌وزیر این کشور در پی استعفای «ناصیف حتّي»، وزیر امور خارجه سکوت پیشه کرده‌اند و از ذکر اسامی جایگزین خودداری می‌کنند و تنها به گفتن این مطلب اکتفا کرده‌اند که تماس‌های فشرده‌ای برای توافق بر سر شخصیت جایگزین حتّي در جریان است و رئیس جمهوری و نخست‌وزیر بر لزوم تسریع در معرفی وزیر امور خارجه جدید و پرهیز از ورود به سناریوی معرفی «سرپرست وزارتخانه» تاکید کردند.

طبق قانون شماره 6172 صادره در تاریخ 21/01/2020، «دمیانوس قطار»، وزیر توسعه مدیریت و محیط زیست در صورت نبود وزیر امور خارجه به هر دلیلی، مسئولیت اداره موقت وزارت امور خارجه را برعهده خواهد داشت.

از مهم‌ترین اسامی که به عنوان جایگزین حتّي مطرح اما هنوز قطعی نشده است، باید به «شربل وهبي»، مشاور رئیس جمهوری و سفیر سابق اشاره کرد، وهبي پیشتر قائم‌مقام وزارت امور خارجه بوده و از نزدیکان «جبران باسیل»، داماد میشل عون است.

در صحنه سیاسی لبنان، معروف است که وزارت امور خارجه سهم رئیس جمهور و «جریان ملی آزاد» به ریاست باسیل است به طوری که «هادی هاشم»، مدیر دفتر وزیر مستعفی لبنان از تیم باسیل است که هنوز مسئولیت برخی پرونده‌های خارجی و انتصابات را برعهده دارد و طبیعتا این جریان در انتخاب جانشین حتّي نقشی پررنگ ایفا خواهد کرد، این در حالی است که جریان ملی آزاد هر گونه ایفای نقش‌ در دولت حسان دیاب را نفی می کند.

در همین رابطه، شبکه الحرة هم به نقل از منابع دیپلماتیک لبنانی اعلام کرد که به زودی نامه‌ای برای معرفی وزیر امور خارجه جدید لبنان صادر خواهد شد.

الحرة به نقل از منابع خود پیش‌بینی کرد که شربل وهبي به عنوان وزیر امور خارجه جدید لبنان معرفی خواهد شد.

پایگاه خبری لبنانی النشرة هم به نقل از منابع آگاه از مذاکرات جاری بر سر تعیین وزیر امور خارجه جدید گفت: میشل عون رئیس جمهوری لبنان، شربل وهبی را برای تصدی وزارت امور خارجه انتخاب کرده است اما حسان دیاب نخست‌وزیر این کشور خواهان معرفی «دمیانوس قطّار»، وزیر محیط زیست و توسعه مدیریت برای تصدی دستگاه دیپلماسی است اما در این میان، رهبر مسیحیان مارونی در منطقه بکرکی وارد خط مذاکرات شده و اسم «ودیع الخازن»، رئیس شورای مسیحیان مارونی را برای تصدی وزارت امور خارجه مطرح کرده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدیدالحرةالنشرة

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا