نامه شورای همکاری به سازمان ملل: تحریم تسلیحاتی ایران تمدید شود

شورای همکاری با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد از این شورا خواسته است تا تحریم تسلیحاتی علیه ایران تمدید شود.

میدل ایست نیوز: شورای همکاری با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد از این شورا خواسته است تا تحریم تسلیحاتی علیه ایران تمدید شود.

خبرگزاری بلومبرگ، روز یکشنبه ۱۹ مرداد، نوشت که این نامه روز شنبه ارسال شده و اعضای شورای همکاری در آن، از شورای امنیت خواسته‌اند تا ضمن تمدید تحریم یادشده «هرگونه تدابیر مضاعف لازم را نیز برای جلوگیری از اشاعه بی‌ثبات‌کننده سلاح‌های ایرانی اتخاذ کند.»

بنا بر این گزارش، در این نامه به تدابیری نظیر «مسدود کردن هدفمند منابع و ممنوعیت سفر برای افراد دخیل در تأمین، فروش یا انتقال جنگ‌افزار یا مواد مرتبط به ایران یا از آن کشور به بیرون» اشاره شده است.

در این نامه که از سوی نایف فلاح مبارک الحجرف، دبیرکل شورای همکاری ارسال شده همچنین آمده است که «ایران به اشاعه تسلیحات در سراسر منطقه به عنوان بخشی لاینفک از سیاست توسعه‌طلبانه منطقه‌ای خود و مداخله طولانی‌مدتش در امور داخلی کشورهای عربی، از جمله کشورهای شورای همکاری ادامه می‌دهد که این، نقض آشکار منشور سازمان ملل است.»

شورای امنیت سازمان ملل از ۱۳ سال پیش در چندین قطعنامه، تحریم‌هایی تسلیحاتی علیه ایران وضع کرد؛ با این حال پس از تصویب برجام، شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ اعلام کرد که این تحریم‌ها در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ پایان می‌‌یابد.

دولت امریکا گفته است اگر تحریم‌های تسلیحاتی ایران تمدید نشود، به «مکانیسم ماشه» متوسل می‌شود که منجر به بازگشت کلیه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران خواهد شد.
ایالات متحده چندی است کارزاری را برای جلوگیری از انقضای مهلت این تحریم تسلیحاتی آغاز کرده و در تلاش برای جلوگیری از وتو قطعنامه مربوط به آن از سوی روسیه و چین است.

نامه جدید شورای همکاری نیز هم‌‍ راستا با این کارزار است و برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، در این ارتباط اخیراً سفرهای متعددی به کشورهای خلیج فارس داشته است.

کشورهای بحرین، کویت، عمان، قطر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی که عضو شورای همکاری هستند از سه سال پیش بر سر بحران پیش‌آمده بین خود با قطر با عدم انسجام مواجه بودند و نامه روز شنبه یکی از اقدام‌های کم‌سابقهٔ همصدا از سوی این شورا در سال‌های اخیر است.

یک منبع آگاه به خبرگزاری بلومبرگ گفته است که این نامه، نخستین بیانیه مشترک قابل توجه است که در سه سال اخیر از سوی این شورا منتشر می‌شود.

شورای امنیت سازمان ملل قرار است روز سه‌شنبه هفته جاری قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران را بررسی کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الخلیج اونلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا