توافقات اتحادیه میهنی و حزب دموکرات برای دور جدید گفت‌وگوها با بغداد

پس از ماه‌ها تنش و اختلاف میان دو حزب اتحادیه میهنی و دموکرات، «صالح فقی»، عضو اتحادیه میهنی کردستان از تفاهمات جدید با حزب دموکرات برای تعامل با مرحله کنونی خبر داد.

میدل ایست نیوز: پس از ماه‌ها تنش و اختلاف میان دو حزب اتحادیه میهنی و دموکرات، «صالح فقی»، عضو اتحادیه میهنی کردستان از تفاهمات جدید با حزب دموکرات برای تعامل با مرحله کنونی خبر داد.

فقی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم تصریح کرد: حزب دموکرات و اتحادیه میهنی در نشست روز گذشته خود در منطقه تفریحی دوکان سلیمانیه بر سر موارد مهمی به توافق رسیدند.

وی افزود: از جمله این موارد، دو حزب یاد شده به توافق رسیدند که رسانه‌های وابسته به طرفین از گسترش تنش و بر انگیختن حساسیت‌ها میان طرف‌های مختلف خودداری کنند همچنین بر سر اجرای توافق اداری پیشین میان دو حزب درخصوص شراکت در مدیریت اقلیم در داخل دولت و پارلمان به توافق رسیدند.

این عضو اتحادیه میهنی اظهار داشت: توافق میان دو حزب شامل حمایت از دولت اقلیم در مبارزه با بحران کرونا و بحران اقتصادی جاری در اقلیم کردستان هم می‌شود همچنین طرفین بر سر پایان دادن به تنش و ایجاد یکپارچگی در مواضع دو حزب برای گفت‌وگو با بغداد در زمینه توافق نفتی، قانون انتخابات، اجرای ماده 140 قانون اساسی و مناطق مورد مناقشه توافق کردند.

از ماه آوریل گذشته در پی ورود نیروهای پیشمرگه وابسته به حزب دموکرات به مناطق تحت کنترل نیروهای اتحادیه میهنی اختلافات و تنش‌هایی میان دو حزب حاکم دموکرات و اتحادیه میهنی به وجود آمده است.

طبق توافق امنیتی میان دو حزب یاد شده، نیروهای پیشمرگه مسئولیت حفاظت از مرزهای اقلیم و استقرار در دو استان اربیل و دهوک را برعهده دارند و در مقابل نیروهای آسایش حفظ امنیت استان سلیمانیه را عهده‌دار است.

دولت اقلیم کردستان کنونی با مشارکت چندین حزب از جمله حزب دموکرات با 45 کرسی و اتحادیه میهنی با 21 کرسی در پارلمان تشکیل شده است، گرچه قدرت اصلی در اقلیم کردستان در دست دو خانواده بارزانی و طالبانی قرار دارد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
بغداد الیوم
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + بیست =

دکمه بازگشت به بالا
بستن