واکنش رئیس جمهور عراق شدت گرفتن اختلافات میان بغداد و اربیل

رئیس جمهور عراق با انتشار بیانیه ای نسبت به شدت گرفتن اختلافات بغداد اردبیل ابراز نگرانی کرد.


میدل ایست نیوز: رئیس جمهور عراق با صدور بیانیه‌ای رسمی نسبت به تنش سیاسی میان بغداد و اربیل و بیانیه دولت ایالتی کردستان و واکنش وزارت دارایی عراق به آن ابراز نگرانی کرد.

در بیانیه برهم صالح که امروز پنجشنبه ۱۳ اوت منتشر شده آمده که رئیس‌جمهور همواره حامی و پیگیر روند مذاکرات بغداد و اربیل برای حل اختلافاتشان بوده و بسیاری از موانع در روزهای اخیر از طریق گفتگو مرتفع شده است.

رئیس جمهور عراق در این بیانیه پیدا شدن نشانه‌های تنش در بیانیه‌های رسانه‌ای دو طرف ابراز تعجب و تاکیدکرده که این بیانیه ها بازتاب کننده واقعیت مذاکرات نیست و درحالی صادر شده که امید می رفت که این مذاکرات تا پایان هفته جاری به توافقی نهایی بینجامد که راه‌حل عادلانه و قانونی مشکلات و ضامن حقوق قانونی ملت عراق و ازجمله کردها باشد.

رئیس جمهور عراق تاکید کرده که از آغاز از رسیدن به راه حلی ضامن تامین بودجه فدرال و درآمدهای اقلیم به شهروندان و تاکید بر شفافیت و صراحت و پیش گرفتن چارچوب‌های قانونی برای جلوگیری از هر گونه فساد حمایت می‌کرده است.

برهم صالح افزوده که تامین حقوق کارکنان همه شهروندان عراقی از جمله شهروندان اقلیم حقیقی قانونی است که همه طرف‌های ذی‌ربط موظف به تامین آن و خودداری از منوط کردن آن به مسائل سیاسی و منافع شخصی و غیرقانونی هستند.

او افزوده که تاثیر نهادن این اختلافات بر حقوق قانونی شهروندان اقلیم پذیرفته نیست و باید رنج های خطرناک شهروندان اقلیم که در نتیجه بحران کنونی ایجاد شده پایان داد.

برهم صالح خواستار ازسرگیری فوری مذاکرات و اولویت دادن به منافع شهروندان و بازگرداندن همه مسائل به چارچوبهای حقوقی و جلوگیری از گسترش یافتن بحران شده است.

وزارت دارایی عراق امروز در بیانیه شدیداللحن از مغازه دولت ایالتی کردستان که در بیانیه هیئت وزیران دولت ایالتی منتشر شده بود انتقاد و وی تاکید کرد که اردبیل انعطاف لازم را در مذاکرات با بغداد نشان نداده است.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
دفتر رئیس جمهور عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا