کارزار تبلیغاتی داعش در مناطق جنگ‌زده عراق با سوء استفاده از ناکامی‌های دولت

گروه تروریستی داعش با سوء استفاده از ناکامی دولت در ارائه خدمات به مناطق آزاد شده، کارزار رسانه‌ای برای توجیه حملات خود و جذب نیروهای جدید راه انداخته اند.

میدل ایست نیوز: با وجود اینکه سه سال از بازپس‌گیری واپسین شهرهای واقع در شمال و غرب عراق از چنگال گروه ترورریستی داعش سپری شده اما این گروه که به هسته‌هایی پراکنده‌ای در شش استان الانبار، نینوا، دیالی، صلاح الدین، کرکوک و اطراف بغداد تبدیل شده‌ است همچنان به حملات گاه و بی‌گاه خود به اهداف نظامی، امنیتی و غیرنظامی که غالبا متعلق به عشایر مختلف داعش است، ادامه می‌دهد.

در همین رابطه، کارشناسان و متخصصان امور گروه‌های تروریستی و شماری از اعضای پارلمان بر این تصریح دارند که داعش در گفتمان خود خطاب به مردم عراق به ویژه ساکنان مناطق شمالی و غربی بر پرونده‌های افراد ربوده و ناپدیده شده، تداوم حضور گروه‌های مسلح در مناطقی نظیر جرف الصخر، العویسات، یثرب و عزیز بلد، بازداشت‌های کورکورانه؛ اقدامات ناقض قانون، عدم تحقق وعده‌های دولت در پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم و اشتباهات نظامی و بازسازی شهرهای آزاد شده به عنوان بهانه‌ و دلیلی برای تداوم حملات خود و جذب نیروهای جدید تمرکز دارد.

در همین رابطه، داعش در آخرین کلیپ تصویری خود در عراق با عنوان «فضرب الرقاب» که چهل و نه دقیقه بود، ضمن تاکید بر افزایش حملات خود، خطاب به عرب‌های اهل سنت عراق با یادآوری وضعیت نابسامان کنونی‌شان تهدید کرد از افرادی که مخالف «خلافت اسلامی» هستند، انتقام خواهد گرفت.

مسئولانی در مشاورت امنیت ملی عراق در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کردند داعش با سوء استفاده از وضعیت کنونی شهرهای شمالی و غربی از جمله ناکامی دولت در بازگرداندن آوارگان به شهرهای آزاد شده و بازسازی این شهرها و لو به صورت حداقلی و پرونده اقدامات ناقض قانون گروه‌های مسلح که بر بسیاری از شهرها تسلط دارند و مانع از بازگشت آوارگان می‌شوند، فعالیت‌های تبلیغاتی خود را افزایش داده است.

از سوی دیگر، یحیی رسول سخنگوی نظامی نخست‌وزیر عراق تاکید کرد: نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که گروه تروریستی داعش در کمین عراق و مردم این کشور است چرا که هنوز خطر این گروه تروریستی به پایان نرسیده است.

وی اظهار داشت: «گفتمان رسانه‌ای اخیر داعش تنها به معنای نفس‌های واپسین این گروه تروریستی داعش است که تلاش می‌کند از رهگذر آن مردم عراق را بترساند یا اینکه همدردی و تایید آنان را به دست آورد که این کار به هیچ وجه رنگ واقعیت به خود نخواهد گرفت.

در همین ارتباط، «رعد الدهلکی»، عضو پارلمان عراق به العربی الجدید گفت: دولت عراق به هیچ عنوان خدمات قابل توجهی برای مناطق آزاد شده حتی افرادی که منازل خود را در جنگ علیه داعش از دست داده‌اند، ارائه نکرده است لذا داعش از این اقدامات دولت برای تحریک اهالی این مناطق و جذب‌شان سوء استفاده می‌کند، از این رو دولت باید برای ممانعت از کارزار تبلیغاتی داعش در این مناطق دست به اقدامات زیربنایی و خدماتی بزند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن