مشاور الکاظمی: پارلمان در صورت عدم تکمیل قانون انتخابات با خشم مردم رو به رو خواهد شد

مشاور نخست‌وزیر عراق در امور انتخابات بر دشوار بودن بازگشت به قانون سابق انتخابات تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: «حسین الهنداوی»، مشاور نخست‌وزیر عراق در امور انتخابات بر دشوار بودن بازگشت به قانون سابق انتخابات تاکید کرد.

الهنداوی در گفت‌وگو با شبکه الفرات تصریح کرد: پارلمان باید قانون انتخابات را در جلسات آتی تکمیل کند و در سریع‌ترین زمان ممکن آن را به سرانجام برساند و الا باید با مردم خشمگین عراق که خواهان تغییر این قانون و کمیساریای عالیی انتخابات هستند، رو به رو شود.

وی افزود: بستر برای برگزاری انتخابات فراهم است و الکاظمی هنگامی که تصمیم گرفت انتخابات در 6 ژوئن سال 2021 برگزار شود، با کمیساریای انتخابات رایزنی کرده و نیازهای این نهاد را بررسی کرد.

مشاور الکاظمی با تاکید بر فراهم‌سازی همه آمادگی‌های مربوط به انتخابات، اظهار داشت: مشکل بزرگی در تصویب قانون انتخابات وجود دارد، قانونی که تکمیل آن بر عهده قوه مقننه است که می‌بایست در سریع‌ترین زمان ممکن آن را تصویب کند.

الهنداوی با تاکید بر اینکه زمان انتخابات پیش از موعد (6ژوئن سال 2021) تاکنون امری قطعی است، اظهار داشت: در قانونی که پارلمان در دسامبر گذشته تصویب کرد، موارد مهمی مانند مساله دایره‌های انتخاباتی و نامزدی فردمحور باقی مانده است.

وی با بیان اینکه مساله جداول باقی مانده در قانون انتخابات مسائلی فنی است و می توان در وجود اراده سیاسی به صورت سریع آن را تکمیل کرد، اظهار داشت: قانون جدید انتخابات که 7 ماه پیش به تصویب پارلمان رسید، باید طی هفته‌های آتی تکمیل شود، بدون انتشار آن در روزنامه‌های رسمی، این قانون لازم الاجرا نخواهد بود.
الهنداوی در پایان اظهار داشت که خطر بازگشت به قانون انتخابات سابق در صورت عدم تکمیل قانون جدید وجود دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الفرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا