پیشنهاد «مصطفی الکاظمی» برای حل مسائل مورد مناقشه بغداد و اربیل + اسناد

نخست وزیری عراق، توافق پیشنهادی 7 بندی که قرار است تا زمان تصویب بودجه فدرال عراق عملی شود برای حل مسائل مورد مناقشه میان بغداد و اربیل ارائه کرد.

میدل ایست نیوز: «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیری عراق، توافق پیشنهادی برای حل مسائل مورد مناقشه میان بغداد و اربیل ارائه کرد.

این توافق 7 بند اساسی مرتبط با اداره پرونده گمرک ها، پرداخت بدهی های اقلیم کردستان به حساب بانک تجارت عراق، بررسی حساب های  اقلیم کردستان و بغداد از طریق تشکیل کمیته ای مشترک که وظیفه بررسی حساب ها از سال 2014 تا 2020 را برعهده دارد، عدم مخالفت اقلیم با ارائه کردن اطلاعات تکمیلی درباره بدهی های خود و آمادگی اقلیم کردستان برای امضای توافقی مربوط به انرژی و برق بر اساس چارچوب های قانونی و فنی را شامل می شود.

قرار است این توافق تا زمان تصویب بودجه فدرال عملی شود.

در همین رابطه «حمید نعیم الغزی»، دبیر شورای وزیران عراق در نامه ای به وزیر دارایی عراق دستور نخست وزیری عراق برای حل مسائل مورد مناقشه بغداد و اربیل از طریق تلاش بسیار گروه مذاکره کننده و برگزاری نشست های لازم با نمایندگان اقلیم کردستان با هدف اجرای توافق و ایجاد پایه هایی برای توافق بلند مدت در ضمن طرح قانون بودجه فدرال را ابلاغ کرد.

7 بند توافق دولت عراق با اقلیم کردستان در تاریخ 15 اوت 2020 به شرح زیر است:

1-گمرک

اقدامات در گذرگاه های مرزی زمینی، هوایی و دریایی یکپارچه می شود و این امکان وجود دارد که عقد قراردادی با یک شرکت خارجی صورت گرفته و دولت عراق و اقلیم بر روند اجرایی این توافق نظارت داشته باشند.

یکپارچه سازی اقدامات در گمرک ها و گذرگاه ها اقلیم با دولت فدرال و با تعرفه گمرکی یکسان.

ایجاد یک سیستم محاسبه برای اخذ درآمد از واردات گمرکی از گذرگاه های اقلیم و اجرای قانون مدیریت مالیاتی فدرال به شماره 6 در سال 2019.

وضع دستورات و ضوابطی برای دولت فدرال و اقلیم کردستان برای توقیف واردات مواد به کشور براساس قانون گمرکی فدرال و سایر قوانین.

2-سهم اقلیم کردستان در بودجه عمومی عراق

در ماه های اوت، سپتامبر و اکتبر ماهانه 320 میلیارد دینار عراق برای پرداخت برخی از هزینه های اقلیم کردستان پرداخت می شود به شرط اینکه قانون بودجه ای برای سال 2020 تاکنون آماده نشده باشد، آمار دقیقی از حقوق های ماهیانه اقلیم به کارمندانش در دست نباشد، این مبلغ بدون در نظر گرفتن ارزیابی اقلیم کردستان از درآمدهای نفتی و سایر واردات خود پرداخت می شود و دولت اقلیم کردستان باید به سیاست تولید نفت بر اساس توافق اوپک پلاس پایبند باشد.

این توافق در سال های آتی با مشخص کردن مبلغی عادلانه نسبت به بودجه اقلیم و با توجه به استانداردهای قانونی و میزان جمعیت اقلیم و واردات نفتی و غیر نفتی اقلیم در آن سال حساب می شود.

3-توافق در مدت زمانی حداکثر 35 روزه بر سازوکار پرداخت و زمانبندی پرداخت بدهی های اقلیم به بانک تی بی ای.

4-بررسی حساب ها که از طریق تشکیل کمیته ای مشترک متشکل از دیوان محاسبات مالی و نمایندگانی از دولت فدرال و اقلیم کردستان برای بررسی موضوع حساب هایی که پرداخت آن بر عهده طرفین است و توافق بر سر شیوه پرداخت این حساب ها میان دولت فدرال و اقلیم کردستان از سال 2014 تا سال 2020؛ اقلیم کردستان باید همه اطلاعاتی را که دولت فدرال از آن خواسته ارائه دهد.

5-بررسی بدهی های گذشته اقلیم کردستان که در این موضوع باید اطلاعات اضافی مورد نیاز برای ایجاد راهکاری برای بررسی آن ارائه دهد.

6-دولت اقلیم کردستان آمادگی خود برای توافق بر سر پرونده انرژی از جمله دو پرونده برق و گاز را بر اساس چارچوب های قانونی و فنی که از سوی طرفین بر آن توافق می شود اعلام کند.

7-این موارد تا زمان تصویب بودجه فدرال عراق اجرایی خواهد شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا