فاصله گرفتن «محمد الحلبوسی» از محور امارات-عربستان و روی آوردن به محور ترکیه-قطر

برخی منابع سیاسی اعلام کردند که محمد الحلبوسی از محور امارات-عربستان فاصله گرفته و پس از دیدار با خمیس الخنجر به محور ترکیه-قطر نزدیک تر شده است.

میدل ایست نیوز: پایگاه خبری «عربی 21» به نقل از برخی منابع سیاسی از کناره گیری غافلگیرانه «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق از محور عربستان-امارات خبر داد.

این منابع که نخواستند نامشان فاش شود توضیح دادند که الحلبوسی امروز به محور ترکیه-قطر نزدیک تر است از آنجا که می توان دیدار با «خمیس الخنجر»، رقیب سیاسی خود در ترکیه را اولین گام الحلبوسی برای نزدیک شدن به این محور دانست.

منابع سیاسی تاکید کردند توافق میان الحلبوسی و الخنجر با حمایت ترکیه انجام شده اما این امر اختلافات بسیاری را میان نمایندگان ائتلاف مناطق آزاد شده و ائتلاف القوی العراقیة به وجود آورد.

به گفته این منابع سیاسی، الحلبوسی و الخنجر بر سر توقف تبلیغات رسانه ای علیه یکدیگر، حمایت از حقوق اهل تسنن در نهادهای دولتی و به خصوص امنیتی، مخالفت با هرگونه محرومیت یا به حاشیه راندن این مؤلفه و بازگرداندن آوارگان به مناطقشان به توافق رسیدند.

الحلبوسی رئیس پارلمان عراق و رئیس ائتلاف القوی العراقیة با 40 نماینده در پارلمان عراق است در حالی که خمیس الخنجر ریاست ائتلاف شهرهای آزاد شده با 22 نماینده را بر عهده دارد.

درگیری هایی میان این دو رئیس ائتلاف در پارلمان عراق پس از تشکیل دولت عادل عبدالمهدی در سال 2018 شکل گرفت که علت آن این بود الحلبوسی اکثریت وزارت های مخصوص مؤلفه سنی در عراق را به خود اختصاص داده بود.

امارات اما از این اقدام الحلبوسی خشمگین شد و شیوه تعامل خود با الحلبوسی را تغییر داد، امری که تلاش رئیس پارلمان عراق برای دیدار با مسئولان اماراتی را ناکام گذاشت.

«ریناس علی»، یکی از افراد رسانه ای در عراق در توئیتی در این رابطه گفت: «یکی از رؤسای سه قوه در عراق که قصد برداشت 10 میلیون دلار از اموال خود در امارات را داشت با مخالفت رو به رو شد، به وی اطلاع دادند که با هیچ یک از مسئولان امارات بدون اطلاع آنها دیدار نکند اما اگر می خواهد به این کشور سفر کند مانعی نیست اما باید بداند که هیچکس از وی استقبال نخواهد کرد.»

«سلیم الجبوری»، رئیس سابق پارلمان عراق پیشتر خبر داده بود که ترکیه نشستی میان الحلبوسی و الخنجر برگزار کرد و چنین به نظر می‌آید که الحلبوسی از محور امارات خارج شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
عربی 21

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا