روزگار مردم بیروت بعد از انفجار مهیب

شوک انفجار باعث دلهره، افسردگی، خشم، پرخاشگری، و کابوس های بسیار در مردم شده است.

میدل ایست نیوز: با گذشت سه هفته از انفجار مهیب در بندر بیروت که دست کم 181 نفر در آن جان باختند و چند محله را به خرابه هایی تبدیل کرده وحشت هنوز بسیاری از مردم بیروت را رها نمی کند.

«ساندرا ابی نادر» (18 ساله)، شهروند لبنانی، می گوید که کوچک ترین صدایی به وحشتش می اندازد. «دیروز آمدم امتحان کنم که بیرون بروم، تا در را باز کردم وحشتم گرفت و فرياد زدم».

او از مشکلش خبر دارد اما نمی خواهد سراغ مشاور برود، «عادت کرده ایم که مشکلاتمان را خودمان حل کنیم».

این روش در لبنان رواج بسیاری دارد، کشوری که جنگ و نزاع های فرقه ای به آن استقامت بخشیده و همچنان مشکلات روانی در آن علل اجتماعی دارد.

اما انفجار بیروت در شرایطی بسیار سخت رخ داد، در زمانی که لبنان گرفتار بحران اقتصادی شدید و بی سابقه ای بود. بحرانی که شیوع کرونا هم آن را تشدید کرده بود.

پزشکان درباره خطر همه گیری بیماری روانی در این کشور هشدار می دهد، شوک انفجار باعث دلهره، افسردگی، خشم، پرخاشگری، و کابوس های بسیار در مردم شده است. پخش دائمی تصویرهای انفجار در شبکه های تلویزیونی و اجتماعی نیز به شدت مشکلات دامن زده است.

«جاد داعوق»، فعال داوطلب در سازمان مردم نهادی که در حوزه سلامت روان فعال است می گوید: «هر بار می گوییم وضع بدتر از این نخواهد شد، اما هر بار حادثه بدتری رخ می دهد»، خیلی از مردم نسبت به وضعیت کشور به شدت ناامید شده اند.

او می گوید که این سازمان ماهانه 150-200 تماس تلفنی دریافت می کند اما بعد از انفجار این تماس ها افزایش بسیار شدیدی داشته در حدی که این سازمان برخی نیروهای داوطلب خود را به محله های آسیب دیده فرستاده و آنها بازدید خانگی از محله ها دارند.

بسیاری از کارشناسان سلامت روانی در پی این انفجار فعالیت های خود را افزایش داده و توصیه هایی را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند.

«ورده بوضاهر»، روان پزشک، می گوید: «تا حالا نشنیده بودم که یک روان پزشک بگوید الان نمی توانم حرف بزنم… واقعا زمان لازم داریم، همه شوک زده شده ایم… باید قبل از دیگران خودمان را درمان کنیم تا بتوانیم به دیگران کمک کنیم».

ساندرا می گوید از لحظه حادثه یک بار هم اشک نریخته است.

در مورد بزرگ ترها، این انفجار در آنها خاطرات جنگ داخلی میان 1975 تا 1990 و حمله اسرائیل در 2006 را زنده کرده است.

«علا خضر» (25 ساله)، کارشناس روان شناسی کودک، می گوید که بسیاری هنوز این شوک  را پشت سر نگذاشته اند و نمی دانند چطور باید به کودکانشان کمک کنند.

«خیلی ها به بچه هایشان می گویند که اتفاقی نیفتاده، بازی بوده، و امثال آن، بچه ها باید واقعیت را بدانند، نه با جزئیات، اما باید بدانند دقیقا چه اتفاقی افتاده است تا بتوانند مراحل پشت سر گذاشتن شوک را طی کنند».

یونیسف جمعه گذشته اعلام کرد که عوارض شوک را در نیمی از کودکانی که معاینه کرده دیده است.

انفجار بیروت بیش از 180 کشته و 6 هزار زخمی در پی داشت.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العرب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

دکمه بازگشت به بالا