سفیر امریکا در بغداد: امریکا از روابط خوب میان عراق و ایران حمایت می کند/ نیروهای امریکایی شاید کم تر از سه سال دیگر از عراق خارج شوند

سفیر امریکا در بغداد تأکید کرد که اختلافات امریکا با ایران نباید بر روابطش با عراق تأثیر بگذارد و افزود که امریکا از روابط خوب میان عراق و ایران حمایت می‌کند.

میدل ایست نیوز: «متیو تولر»، سفیر ایالات متحده در بغداد، تأکید کرد که عراق کشوری بسیار مهم برای امریکا در خاورمیانه است که می‌تواند در تثبیت امنیت منطقه تأثیری مهم داشته باشد.

تولر در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که عراق می‌تواند قدرتی سازنده در حل اختلافات منطقه باشد و افزود که کشورش می‌کوشد که به عراقی‌هایی که در پی دولتی قدرتمند و حاکمیت قانون هستند کمک کند.

او تأکید کرد که اختلافات امریکا با ایران نباید بر روابطش با عراق تأثیر بگذارد و افزود که امریکا از روابط خوب میان عراق و ایران حمایت می‌کند به شرطی که این روابط به تمامیت ارضی عراق و ثبات  این کشور احترام بگذارد.

سفیر امریکا تأکید کرد که در عراق و منطقه نگرانی‌هایی درباره دخالت‌های منطقه‌ای وجود دارد و افزود که رئیس جمهور امریکا آماده حل اختلافات با ایران است.

وی ادامه داد که هیچ دولتی در امریکا چه جمهوری‌خواه باشد چه دموکرات با دخالت‌های ایران در عراق مخالف خواهد بود و افزود که تعهدات امریکا به عراق با تغییر دولت‌ها تغییر نخواهد کرد.

تولر درباره حملات راکتی به سفارت‌خانه امریکا در بغداد و منافع امریکا در عراق گفت که این حملات با هدف تضعیف دولت مرکزی عراق انجام می‌شود و نخست‌وزیر عراق تصمیم دارد که دست به اعمال قانون در کشور بزند.

او گفت که امریکا قصد ماندن طولانی‌مدت در عراق را ندارد و افزود که هیچ بیانیه رسمی درباره ماندن نیروهای امریکایی در عراق تا سه سال آینده وجود ندارد و ادامه حضور این نیروها مشروط به توانایی نیروهای عراقی برای جنگ با داعش است و این ممکن است کم‌تر از سه سال طول بکشد.

تولر درباره مصوبه مجلس عراق درباره خروج نیروهای امریکایی از این کشور تأکید کرد که امریکا به تصمیم مجلس عراق احترام می‌گذرد و معتقد است که هر تصمیمی باید در راستای منافع عراق باشد و شرایط مناسب برای خروج نیروهای امریکایی زمانی است که خطر داعش به پایان رسیده باشد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا