واکنش‌های بین‌المللی به عادی‌سازی روابط بحرین و اسرائیل

«حازم قاسم» سخنگوی گروه حماس در فلسطین با محکوم کردن این توافق گفته است بحرین با کشوری وارد توافق شده است که به مردم فلسطین حمله می‌کند.

میدل ایست نیوز: ساعاتی بعد از اعلام توافق عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و بحرین در روز جمعه (11 سپتامبر) توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، کشورهای مصر، امارات و بریتانیا از این اقدام استقبال کردند. در مقابل تشکیلات خودگران فلسطینی جنبش حماس و ترکیه این توافق را محکوم کردند.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، با انتشار توئیتی از این توافق استقبال کرد. امارات نیز از این تصمیم بحرین برای عادی سازی روابط با اسرائیل استقبال کرده است.

سیسی این توافق را «قدمی مهم» عنوان کرد و گفت ایجاد روابط دیپلماتیک میان دو کشور برای استقرار «ثبات و صلح در خاورمیانه و حل دائمی مساله فلسطین کمک خواهد کرد».

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، طی توییتی که روز گذشته منتشر کرد گفت به دنبال امارات متحده عربی، بحرین نیز با اسرائیل صلح می‌کند.

وی نوشت: «یک روز موفقیت‌آمیز تاریخی دیگر! دو دوست بزرگ ما، اسرائیل و بحرین برای قرارداد صلح موافقت کردند؛ دومین کشور عربی که طی ۳۰ روز گذشته با اسرائیل وارد صلح شده است».

دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا هم در بیانیه‌ای از اقدام بحرین برای عادی سازی روابط با اسرائیل استقبال کرده و آن را «خبر بسیار خوب» توصیف کرده است.

اما تشکیلات خودگردان فلسطینی به تصمیم بحرین برای عادی سازی روابط با اسرائیل واکنش نشان داده و این اقدام را «خیانت» به آرمان مردم فلسطین دانسته است.

وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین هم اعلام کرد، به دستور محمود عباس سفیر فلسطین در بحرین برای مشورت فراخوانده شد.

«حازم قاسم» سخنگوی گروه حماس در فلسطین که کنترل نوار غزه را در دست دارد، با محکوم کردن این توافق گفته است بحرین با کشوری وارد توافق شده است که به مردم فلسطین حمله می‌کند.

یک سخنگوی دیگر حماس نیز گفته است٬ «واکنش ملایم» کشورهای عربی به موضوع عادی‌سازی روابط امارات با اسرائیل باعث شد یک کشور عربی دیگر با این کشور وارد توافق عادی‌سازی روابط شود.

تاکنون تنها چهار کشور مصر، اردن، امارات و بحرین در میان کشورهای عربی روابط خود با اسرائیل را عادی کرده‌اند.

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل نیز روز جمعه اعلام کرد که تصمیم بحرین به ایجاد روابط دیپلماتیک با اسرائیل «دوران جدیدی از صلح» را رقم می‌زند.

وی گفت که برای سال‌ها اسرائیل بر روی صلح سرمایه گذاشت و اکنون صلح با جذب سرمایه‌گذاری های مهم در اقتصاد اسرائیل، بهره خود را خواهد داد.

وزارت امور خارجه ترکیه روز شنبه تصمیم بحرین برای برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل را به شدت محكوم كرد.

وزارت خارجه ترکیه می‌گوید، اقدام بحرین «ضربه تازه‌ای» به تلاش‌ها برای دفاع از مساله فلسطین وارد خواهد كرد.

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه آمده است: این اقدام باعث تشویق اسرائیل به تداوم اقدامات نامشروع در قبال فلسطین و همچنین دائمی کردن اشغال سرزمین‌های فلسطینی خواهد شد.

در همین زمینه، حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با انتشار توئیتی توافق بحرین و اسرائیل را «خيانت بزرگ به آرمان اسلامی و مردم فلسطين در آزادی قدس» عنوان کرده و گفته است «حاكمان بی‌تدبير امارات و بحرين جاده صاف كن طرح‌های صهيونيستی در منطقه نباشند. به روزهای سخت بيانديشند و از تاريخ عبرت گيرند. فردا دير است. طناب نجات آمريكا سا‌ل‌هاست كه پوسيده است».

وزارت خارجه امارات نیز روز جمعه از عادی‌سازی روابط بحرین با اسرائیل استقبال کرد و این توافق را به هر دو کشور تبریک گفت.

امارات نیز ماه گذشته با اسرائیل وارد توافق عادی‌سازی صلح شد و سند آن نیز قرار است سه‌شنبه هفته آینده در واشنگتن امضا شود. ولیعهد بحرین نیز در این مراسم شرکت خواهد کرد.

دوشنبه هفته گذشته اسرائیل گفته بود عادی‌سازی روابط با امارات باعث خواهد شد روابط تجاری دو کشور به ۴ میلیارد دلار در سال برسد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
رادیو فردا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا