«الاخبار»: احتمالا «مصطفی ادیب» امروز از مأموریت تشکیل کابینه کناره گیری می کند

ادیب به «میشل عون» گفته که حاضر نیست با تشکل های سیاسی برای تشکیل کابینه تماس بگیرد.

میدل ایست نیوز: منابع لبنانی از بالا رفتن احتمال کناره گیری «مصطفی ادیب» از مأموریت نخست وزیری لبنان خبر دادند.

نشریه لبنانی «الاخبار»، نزدیک به حزب الله لبنان، خبر داد که «مصطفی ادیب»، نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه در عراق همچنان حاضر نیست در تشکیل کابینه خود با نیروهای سیاسی لبنان مشورت کند و می خواهد که در انتخاب کابینه آزادی عمل کامل داشته باشد، تصمیمی که با مخالفت حزب الله و جنبش امل مواجه شده است.

این گزارش تأکید کرده که ادیب به «میشل عون»، رئیس جمهور لبنان، گفته که حاضر نیست با تشکل های سیاسی برای تشکیل کابینه تماس بگیرد.

«محمد رعد»، رئیس فراکسیون الوفاء و «علی حسن خلیل»، معاون سیاسی رئیس مجلس لبنان در دیدار با رئیس جمهور این کشور تأکید کردند که تلاش های برخی «به طور خاص سعد الحریری برای تشکیل دولت بدون مشورت احزاب و بسنده کردن به رؤسای دولت های سابق در رایزنی های تشکیل دولت موضوعی بسیار خطرناک است».

آنان تأکید کردند که حزب الله و جنبش امل مطلقا از وزارت دارایی و نادیده گرفتن شیعیان در تشکیل دولت یا معرفی یک وزیر شیعی بدون هماهنگی آنها کوتاه نخواهند آمد و تشکیل چنین دولتی صرفا ایجاد مشکل برای لبنان خواهد بود.

منابع نزدیک به ادیب، به «الاخبار» گفته اند که اگر تفاهماتی در این باره صورت نگیرد او کناره گیری خواهد کرد و احتمالا کناره گیری او از مأموریت نخست وزیری امروز (چهارشنبه 16 سپتامبر) اعلام شود چون نه می خواهد وارد درگیری سیاسی با دوگانه حزب الله ـ امل شود و آنان را دربرابر عمل انجام شده قرار دهد نه با الحریری و گروه های وابسته به وی.

پیش از این منابع لبنانی از تماس تلفنی «امانوئل مکرون»، رئیس جمهور فرانسه، با «نبیه بری»، رئیس مجلس لبنان، برای رفع موانع جهت تشکیل دولت جدید لبنان خبر داده بودند.

به گزارش شبکه لبنانی LBCI و پایگاه «النشره» در پی شدت گرفتن اختلافات بر سر وزارت دارایی لبنان، مکرون در تماس تلفنی با بری در پی برطرف کردن این مشکل برآمده بود.

این گزارش ها افزوده بودند که علت اختلافات پافشاری جنبش امل و حزب الله لبنان بر واگذاری وزارت دارایی به فردی شیعی و نزدیک به جبهه امل ـ حزب الله است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الاخبار
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن