جمع‌آوری امضای 100 نماینده پارلمان عراق برای لغو توافق خورعبدالله با کویت+سند

نماینده پارلمان عراق از جمع‌آوری امضای ده‌ها نماینده برای لغو توافق خورعبدالله میان عراق و کویت خبر داد.

میدل ایست نیوز:«عالیه نصیف»، نماینده پارلمان عراق از جمع‌آوری امضای ده‌ها نماینده برای لغو توافق خورعبدالله میان عراق و کویت خبر داد.

این نماینده پارلمان عراق در کنفرانسی مطبوعاتی تصریح کرد: رئیس‌جمهوری، دولت و نخست‌وزیر به نتایجی درباره این توافق دست پیدا کرده‌اند و پیشنهادهایی برای سوق دادن دولت به لغو توافق خور عبدالله مطرح شده است.

وی افزود: بندی در توافق وجود دارد که به عراق این اجازه را می‌دهد که ظرف 6 ماه به کویت اعلام کند که بغداد در پی لغو این توافق‌نامه است.

وی افزود: پیشنهادهای مذکور هنوز در پارلمان بررسی نشده اما در دوره کنونی امضای 100 نماینده برای فعال‌سازی این پیشنهادها از سوی معاون اول پارلمان اخذ شده و به کمیسیون حقوقی ارجاع داده شده است تا در ادامه در پارلمان مطرح و تصویب شود تا دولت آن را به عنوان قانونی لازم الاجرا مورد عمل قرار دهد.

توافق خورعبدالله از سال ۲۰۱۰ که مسأله احداث بندر بزرگ فاو در عراق مطرح شد، نگرانی های جدی کویت را از این بندر بزرگ که تا عمق این پهنه آبی امتداد دارد، به دنبال داشت و بر همین اساس کویت به سرعت ساخت بندر مبارک را در طرف مقابل آن، درجزیره بوبیان آغاز کرد.

توافقنامه خورعبدالله در سال 2012 میان دو کشور منعقد شد و هدف از آن همکاری در زمینه دریانوردی و حفظ محیط زیست در گذرگاه دریایی خورعبدالله به سود هر دو کشور بوده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
شفق نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا