تحرکات «محمد بن زاید» برای انتقال پایگاه امریکایی اینجیرلیک از ترکیه به امارات

منابع آگاه اعلام کردند ولیعهد ابوظبی در حال انجام گفت‌وگوهایی با وزارت دفاع امریکا برای انتقال پایگاه هوایی اینجرلیک از ترکیه به امارات است.

میدل ایست نیوز: منابع آگاه اعلام کردند که «محمد بن زاید»، ولیعهد ابوظبی در حال انجام گفت‌وگوهایی با وزارت دفاع امریکا برای انتقال پایگاه هوایی اینجرلیک از ترکیه به امارات است.

به گزارش سایت تاکتیکال ریپورت، منابع آگاه تصریح کردند گفت‌وگوهای بن زاید با هدف تحکیم مناسبات امارات با دولت پنهان امریکا و اعتباردهی به منافع راهبردی این کشور با استفاده از روابط شخصی بن زاید با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا انجام می شود.

در همین رابطه، به گفته منابع مذکور می‌توان اقدام امارات در امضای توافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل و تحرکات این کشور در لیبی و شرق مدیترانه را تفسیر کرد.

در عین حال، امارات در حال برنامه‌ریزی برای اجرای طرح‌های اقتصادی و نظامی راهبردی با همکاری پنتاگون و نهادهای بزرگ اقتصادی و مالی امریکا در ساحل جنوبی یمن و جزایر این کشور از جمله سقطری است.

به گفته سایت تاکتیکال ریپورت، بن زاید دست به امتیازدهی سیاسی به هیچ شخصی حتی ترامپ نمی زند مگر اینکه این امتیازدهی‌ها در چارچوب منافع راهبردی پیش‌گفته امارات باشد.

«رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری امریکا بارها تهدید کرده است که به حضور نظامی امریکا در پایگاه هوایی اینجرلیک پایان خواهد داد، این در حالی است که گزارش‌های رسانه‌ای و امنیتی از وجود کلاهک‌های هسته‌ای امریکا در این پایگاه حکایت دارد.

در همین رابطه، سناتور رون جانسون، عضو کمیته روابط خارجی سنای امریکا در 13 سپتامبر جاری تصریح کرد که واشنگتن در حال بررسی انتقال نیروهای خود از اینجیرلیک به دلیل سیاست‌های نگران‌کننده آنکارا در شرق مدیترانه است.

پایگاه اینجرلیک واقع در جنوب ترکیه در سال 1951 توسط امریکا و در اوج جنگ سرد احداث شد. آمریکا در همه عملیات‌های خود در منطقه از اینجرلیک به عنوان یک پایگاه پشتیبانی استفاده می‌کند.

از حملات یازدهم سپتامبر 2001 در امریکا، ارتش این کشور از اینجرلیک به عنوان بزرگترین پایگاه پشتیبانی در عملیات ناتو در افغانستان استفاده می کند و از سال 2015 نیز از این پایگاه در عملیات ائتلاف بین‌المللی به اصطلاح ضد داعش در عراق و سوریه استفاده‌های زیادی به عمل آمده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الخلیج الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا