وزیر امور خارجه عراق درباره احتمال برقراری روابط با اسرائیل: تا این لحظه همچنان متعهد به قطعنامه‌های اتحادیه عرب هستیم

وزیر امور خارجه عراق، در مصاحبه ای درباره اهداف سفر خود به فرانسه و روابط کشورش با امریکا و ایران و نیز موضع عراق درباره معاهدات صلح برخی کشورهای عربی با اسرائیل سخن گفت.

میدل ایست نیوز: «فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه عراق، در مصاحبه ای درباره اهداف سفر خود به فرانسه و روابط کشورش با امریکا و ایران و نیز موضع عراق درباره معاهدات صلح برخی کشورهای عربی با اسرائیل سخن گفت.

حسین در مصاحبه با «الحره» تأکید کرد که محور اصلی دیدارهای وی با مقامات فرانسوی و اروپایی همکاری های اقتصادی و امنیتی و راه های کمک به بحران مالی عراق و نیز هماهنگی های لازم برای سفر نخست وزیر عراق به پاریس در نیمه ماه آینده میلادی بوده است.

او همچنین خبر داد که با مقامات اروپایی درباره نظارت بر اجرای انتخابات پیش از موعد در عراق و تأمین اعتماد مردم به نیروهای سیاسی و روند انتخابات مذاکره کرده است.

حسین مبارزه با داعش را موضوعی بین المللی و نه صرفا عراقی دانست و گفت که فرانسه نقش مهمی در جنگ با داعش در عرصه تأمین سلاح و همکاری امنیتی و اطلاعاتی با عراق داشت.

وی افزود که در حال حاضر در پایگاه نظامی الهول 70 هزار تروریست داعشی حضور دارند که باید مراقب بود که این منطقه از کنترل خارج نشود به خصوص که حملات اخیر ترکیه از قدرت نیروهای کرد که کنترل این پایگاه را در اختیار دارند کاسته است و اگر این منطقه از کنترل خارج شود فاجعه ای بزرگ برای همه خواهد بود.

حسین درباره پیشنهاد ساخت نیروگاه اتمی در عراق نیز گفت که این موضوع ازجانب عراق مطرح شده اما موضوع ساده ای نیست و شرایط مالی عراق هم اجازه اجرای آن در شرایط فعلی را نمی دهد.

او درباره مذاکرات با امریکا نیز گفت که دو کشور توافق کرده اند که روابط امنیتی آنها حالت دیگری بگیرد و در ابعاد آموزش و تجهیز نیروهای عراقی و تبادل اطلاعات تقویت شود ضمن اینکه جدولی زمانی برای خروج حدود 3500 نیروهای امریکایی که در عراق حضور دارند تنظیم شده است.

حسین حملات راکتی به منطقه خضراء را خطری واقعی برای همه مردم عراق دانست و گفت که «هر ضربه ای به فرودگاه بغداد هزینه اش را همه مردم عراق می پردازند».

وزیر خارجه عراق درباره احتمال اینکه عراق نیز معاهده صلح و عادی سازی روابط با اسرائیل امضا کند گفت که عراق با جدیت روند تحولات را بررسی می کند اما تا این لحظه همچنان متعهد به قطع نامه های اتحادیه عرب در این باره است.

او گفت که این مسئله موضوع حساسی است که باید به صورت جمعی درباره آن تصمیم گیری شود.

حسین درباره  روابط با ایران نیز گفت که تعادل در روابط خارجی بخشی از راهبرد عراق در سیاست خارجی است  و عراق می کوشد که اختلافات ایران و امریکا بر عراق تأثیری نداشته باشد.

او افزود که عراق می کوشد که سیاست خارجی مبتنی بر شفافیت با ایران و امریکا داشته باشد.

وی همچنین حملات ترکیه به عراق را محکوم کرد و گفت: «هرچند عراق در شرایط سختی است و دخالت های سیاسی خارجی در مسائل داخلی آن بسیار استباید ترکیه به حاکمیت ارضی عراق احترام گذارد».

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الحره
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن