آینده ادلب و منبج در گرو چانه زنی های ترکیه و روسیه

ترکیه با درخواست روسیه برای عقب نشینی از ادلب موافقت نکرده و خواستار آن شده که در عوض تل رفعت و منبج را به دست بگیرد که این موضوع هم ازجانب روسیه رد شده است.

میدل ایست نیوز: «کریل سیمونوف»، کارشناس روابط بین الملل روسیه، در مقاله ای به چانه زنی های روسیه و ترکیه برسر ادلب و منبج و تل رفعت در شمال سوریه پرداخت.

در این مقاله که در نشریه روسیه ای «نیزاویسیمایا گازتا» منتشر شده آمده که در ترکیه و روسیه در حال چانه زنی بر سر این هستند که «مسکو بخشی از ادلب را بدهد و در عوض بخش هایی از زمین های شمال شرقی سوریه را بگیرد». به گفته سیمونوف، در مذاکرات دو طرف به صراحت این موضوع مطرح شده که نیروهای ترکیه از مناطق جنوب جاده M4 در ادلب عقب نشینی کنند و در عوض منبج و تل رفعت را بگیرند».

«ایگور سوپوتین»، کارشناس روسیه ای، در همان نشریه تأکید کرد که وضعیت استان ادلب که بخش اعظم آن را نیروهای اپوزیسیون سوریه و نزدیک به ترکیه در کنار افراط گرایان در دست دارند بار دیگر موجب پیچیدگی در روابط آنکارا و مسکو خواهد شد و به نظر می آید که آنکارا حضور نظامی خود را در این منطقه پایان خواهد داد.

همزمان با مطرح شدن این تحلیل ها، «سرگی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه، گفت که استان ادلب و مناطق تحت کنترل ترکیه نقطه های خطرناکی هستند که هر لحظه احتمال شدت گرفتن تنش در آنها وجود دارد.

او گفت که درگیری نظامی میان دولت سوریه و مخالفان به پایان رسیده و نقاطی که احتمال تنش در آنها بالاست نقاطی است که «تحریر الشام» و نیز جدایی طلبان مورد حمایت امریکا در آنها حضور دارند.

لاوروف تعامل امریکا با کردها در این منطقه را غیر مسئولانه خواند و گفت که امریکا بدون در نظر گرفتن حاکمیت ارضی سوریه مشغول راه اندازی تأسیسات نفتی در این منطقه است.

یک منبع ترکیه ای به مطبوعات روسیه گفت که مذاکرات نظامی روسیه و ترکیه در چهارشنبه هفته گذشته در وزارت دفاع ترکیه درباره اوضاع ادلب بی نتیجه بوده است.

او گفت که ترکیه با درخواست روسیه برای عقب نشینی از ادلب موافقت نکرده و خواستار آن شده که در عوض تل رفعت و منبج را به دست بگیرد که این موضوع هم ازجانب روسیه رد شده است.

«عبیده فارس» کارشناس سیاسی، تأکید می کند که روسیه سودای دستیابی به نقطه نفوذ در ساحل مدیترانه را دارد و لازمه تحقق آن هماهنگی با کشورهای تأثیرگذار در این منطقه است.

به نظر وی همچنین روسیه به دنبال شریکی اثرگذار برای پیشبرد راه حل سیاسی در سوریه و توقف درگیری هاست و برای همین به ترکیه نیاز دارد.

اما پافشاری روسیه بر بازکردن جاده های بین المللی سوریه در استان ادلب به طور خاص جاده M4 که به ضرر ترکیه تمام خواهد شد موجب اختلاف نظر میان دو کشور شده است. ضمن اینکه مسائل لیبی و دخالت ترکیه در پرونده این کشور که مسیری خلاف خواست روسیه را دنبال می کند هم به این اختلافات دامن زده است.

این اختلافات ابعاد اقتصادی هم پیدا کرده است. واردات گاز ترکیه از روسیه از دهه 1990 به 42 درصد کاهش یافته و به 9 میلیارد متر مکعب رسیده است.

با این همه دو طرف خواستار حفظ روابط خود هستند و برای کاهش اختلافات با جدیت تلاش می کنند.

آینده  روابط ترکیه و سوریه مشروط به تحولاتی ازجمله نحوه تعامل روسیه با کردهای سوریه و انتخابات امریکا و موضع روسیه درقبال تنش ها در شرق مدیترانه خواهد بود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
القدس العربی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن