آیا مرجعیت شیعه خواستار نظارت مستقیم سازمان ملل بر انتخابات عراق شده است؟

آنچه مرجعیت در دیدار با نماینده سازمان ملل مطرح کرد لزوم هماهنگی با سازمان ملل در همه مراحل اجرای انتخابات و نه نظارت مستقیم این سازمان بر انتخابات در عراق بود.

میدل ایست نیوز: خبرگزاری شفقنا در مطلبی نوشته است: در پی انتقاد مدیر مسئول روزنامه ایرانی «کیهان» از اظهارات مرجعیت عالی شیعه درباره نقش دفتر نمایندگی سازمان ملل در امور عراق در انتخابات پیش از موعد، لازم است که بیانیه مرجعیت با دقت بیشتری بررسی شود.

در بیانیه منتشر شده از سوی دفتر حضرت آیت الله سیستانی پس از ملاقات با «جنین هنیس پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق آمده بود: «باید در مراحل مختلف برگزاری آن (انتخابات)، روند شفافیت مراعات شود و نظارت بر آن به صورت جدی و با هماهنگی بخش مربوطه در هیئت سازمان ملل متحد صورت گیرد».

ولی بعضی اینگونه برداشت کرده اند که آیت الله سیستانی خواستار نظارت مستقیم سازمان ملل بر انتخابات آینده عراق شده است! و از این درخواست انتقاد کرده اند، در حالی که بیانیه یاد شده از نظارت بر انتخابات توسط سازمان ملل سخن نمی گوید بلکه از  هماهنگی نظارت با ضوابط  سازمان ملل سخن می گوید.

معنای این سخن این است که نظارت صرفا از سوی عراقی ها صورت گیرد ولی ویژگی اشخاص ناظر و ضوابط اعمال شده در اجرای انتخابات با ضوابط سازمان ملل همخوان باشد، تا جای هیچ گونه اعتراض و ایراد از طرف بعضی گروه های ذی ربط در صحت انتخابات وجود نداشته باشد.

پیش از این «حسین شریعتمداری» در مؤسسه روزنامه «کیهان» در ایران، با انتشار مقاله ای از آنچه «پوشش غلط اظهارات مرجعیت عالی شیعه توسط دفتر ایشان» خواند انتقاد کرد و این اظهارات را خلاف آیه مربوط به عدم «پذیرش داوری از طاغوت» دانست.

او ضمن انتقاد از این بیانیه تأکید کرد که چنین چیزی از «ساحت قدسی» مرجعیت به دور است و افزود که ازسوی دفتر مرجعیت اشتباهی در این موضوع رخ داده و گفت که «انتظار است که دفتر مرجعیت این گزارش را تصحیح کند».

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
شفقنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا