«امانوئل مکرون»: احزاب لبنانی 4 الی 6 هفته فرصت دارند، دولت جدید را تشکیل دهند/ایران مداخله‌ای در عدم تشکیل دولت لبنان ندارد

رئیس جمهوری فرانسه در سخنانی تصریح کرد احزاب لبنانی 4 تا 6 هفته فرصت دارند تا دولت جدید را تشکیل دهند.

میدل ایست نیوز: «امانوئل مکرون»، رئیس جمهوری فرانسه در سخنانی تصریح کرد احزاب لبنانی 4 تا 6 هفته فرصت دارند تا دولت جدید را تشکیل دهند.

ماکرون امروز در نشست خبری خود درباره آخرین اوضاع جاری در لبنان پس از کناره گیری مصطفی ادیب از تشکیل دولت جدید تصریح کرد: هیچ دلیل و مدرکی که نشان دهد که ایران تشکیل دولت در لبنان را مانع شود، وجود ندارد. با شرکای منطقه ای مان از جمله ایران درباره اوضاع لبنان در تعامل هستیم همچنین تحریم‌های آمریکا علیه برخی مسئولان لبنانی باعث متشنج شدن اوضاع در لبنان شده است.

وی اضافه کرد: فرانسه از لبنان چشم پوشی نمی‌کند و نقشه راهی که تعیین کرده بودیم همچنان به قوت خود باقی است؛ بر این اساس احزاب لبنانی ۴ تا ۶ هفته فرصت دارند تا در راستای تشکیل دولت جدید اقدام کنند.

ماکرون گفت: نقشه راه، اصلاحات ضروری را تضمین می‌کند و آن شرطی است که لبنان می تواند کمک‌ها برای بازسازی این کشور را دریافت کند. حریری اشتباه کرده که معیار طائفی را برای توزیع پست های وزارتی اضافه کرده است.

وی بحران لبنان را عمیق توصیف کرد و افزود: چیزی جز اینکه تمامی احزاب لبنان را حول این نقشه گرد هم آوریم وجود ندارد.

رئیس جمهوری فرانسه گفت: هیچ دلیلی در اختیار ندارم که ایران در وضع کنونی لبنان مانع تراشی ‌کند.

وی افزود: طرح فرانسه در خصوص مسأله لبنان از میز برداشته نشده و مقام های لبنانی باید فرصت را برای تشکیل کابینه نجات مغتنم بشمارند.

رییس جمهوری فرانسه گفت: گروه‌های سیاسی در لبنان در کاخ الصنوبر تعهد داده بودند که ظرف ۱۵ روز کابینه را تشکیل خواهند داد.

وی افزود: اصلاحات در لبنان ضروری بوده تا لبنان بتواند از کمک‌های بین‌المللی استفاده کند و در ۲۰ روز آینده جامعه بین‌المللی را برای کمک به لبنان فرا خواهم خواند و آنها را در جریان آخرین تحولات قرار خواهم داد.

مکرون گفت که «سعد الحریری» نخست وزیر پیشین لبنان در افزودن معیار طائفه‌ ای در تشکیل کابینه اشتباه کرده است.

رییس جمهوری فرانسه گفت: بحران در لبنان و منطقه عمیق تر از آن است که به نظر می آید و تنها گزینه که در اختیار داریم گردآوردن احزاب لبنانی حول یک نقشه راه است.

وی اضافه کرد: در برابر حزب الله و همه طیف های شیعه در لبنان یک انتخاب تاریخی وجود دارد: آیا کشور را می خواهند یا چیزی بدتر؟

رییس جمهوری فرانسه اضافه کرد، پیشنهاد جنگ علیه حزب الله مسؤولانه نیست و نمی توان هزینه جنگ را بر مردم لبنان تحمیل کنیم.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا