«ایرج مسجدی» خطاب به شهروندان ایرانی: به هیچ عنوان به سمت‌ مرزهای عراق حرکت نکنید/اربعین امسال بدون حضور زائران خارجی برگزار خواهد شد

سفیر ایران در بغداد تاکید کرد امسال به هیچ عنوان اجازه ورود زائران خارجی به عراق داده نمی شود.

میدل ایست نیوز: «ایرج مسجدی»، سفیر ایران در بغداد در سخنانی خطاب به شهروندان ایرانی گفت: خواهش من این است که مردم به هیچ وجه به سمت مرزهای عراق و ایران حرکت نکنند، زیرا که به هیچ‌وجه اجازه ورود به عراق داده نمی‌شود.

ایرج مسجدی افزود: اینکه بگوییم راهپیمایی اربعین برگزار نمی‌شود، درست نیست، این راهپیمایی هم‌اکنون توسط خود مردم عراق در حال برگزاری است و مردم شهرهای مختلف عراق در حال عزیمت به سمت کربلا هستند. منظور از برگزار نشدن در واقع عدم حضور زوار خارجی از جمله مردم ایران و سایر کشورهاست و امسال دولت عراق به دلیل جلوگیری از انتشار بیماری کرونا با صدور ویزا برای خارجی‌ها موافقت نکرد؛ بنابراین زوار و مردم شریف ما امسال موفق به حضور و شرکت در پیاده‌روی اربعین نخواهند شد.

وی درباره تعدادی از ایرانی‌هایی که علی رغم این اعلام برای ورود به عراق به مرزها مراجعه کردند، تصریح کرد: این اتفاق در روزهای اولیه رخ داد و برخی فکر می‌کردند شاید مانند سال‌های گذشته کشور عراق با حضور آنان موافقت کند، اما با اطلاع‌رسانی که توسط دستگا‌ه‌های مختلف و رسانه ملی انجام شد تقریبا ما دیگر این مشکل را در مرزها نداریم.

مسجدی بیان کرد: مردم شریف ایران می‌دانند که امسال باید مراسم و دعای اربعین را در خود کشورمان و به نحوی که صحیح می‌دانند انجام دهند و خواهش من این هست که به هیچ وجه به سمت مرزهای عراق و ایران حرکت نکنند، زیرا که به هیچ‌وجه اجازه ورود به آنها داده نمی‌شود، لذا بهتر این است که ما تابع تصمیم مسئولان دو کشور باشیم و همکاری لازم را با مقامات ایران و همچنین با مقامات عراق انجام بدهیم. من خواهشم از ملت شریف و محبان امام حسین (ع) این است که حتما به این موضوع توجه داشته باشند تا مشکلی برای خودشان و رابطه دو دولت پیش نیاید.

مسجدی در ادامه درباره انتشار ویدیوهایی از راهپیمایی و حضور کسانی که به نظر می‌آید ایرانی‌ هستند، توضیح داد: خب بله در داخل کشور عراق ایرانی‌های مقیم داریم. خانواده‌هایی از سال‌های گذشته در این کشور ساکن هستند که جمعیت کمی هم نیستند و کسانی که در اینجا شاغل هستند و یا کسانی که در پروژه‌های مختلفی که در عراق توسط ایران در حال انجام است مشغول به کار هستند وجود دارند، بنابراین ممکن است ما ایرانی‌هایی را در راهپیمایی اربعین داشته باشیم که ساکن دائم و یا موقت عراق باشند، اما اینکه برای مراسم اربعین عراق به کسانی که از ایران بخواهد بیاید ویزا بدهد این اتفاق نیفتاده و نمی‌افتد. امسال تصمیم دولت عراق این است که زائران را نپذیرد و به این تصمیم احترام می‌گذاریم و نمی‌خواهیم مشکلی به وجود بیاید.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
خبرگزاری فارس
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن