سید حسن نصرالله خطاب به نتانیاهو: خواهیم دید روزهای آینده برای اسرائیل چه اتفاقی خواهد افتاد

دبیرکل حزب الله لبنان درباره آخرین تحولات لبنان و منطقه و طرح فرانسه برای لبنان سخنرانی کرد.

میدل ایست نیوز: «سید حسن نصرالله»، دبیرکل حزب الله لبنان امشب (سه شنبه) درباره آخرین تحولات لبنان و منطقه سخنرانی کرد.

سید حسن نصر الله در ابتدای سخنرانی خود درگذشت امیر فقید کویت را به حکومت و ملت و ولیعهد کویت تسلیت گفت و اظهار داشت ملت لبنان نقش امیر کویت در پایان دادن به جنگ داخلی لبنان و موضع کویت نسبت به جنگ «تموز» و حمایت از لبنان و بازسازی آن را فراموش نمی کنند.

وی اشاره کرد که کویت به موضع خود نسبت به عادی سازی روابط با اسرائیل پایبند است و توجهی به فشارهای برخی کشورهای عضو شورای همکاری ندارد و همچنان موضع خود در قبال قدس شریف و فلسطین را در جهت عکس قطار عادی سازی روابط با اسرائیل حفظ می کند.

دبیر کل حزب الله لبنان سپس از همه لبنانی ها خواست به حوادثی که طی هفته های گذشته در شهرک «کفتون» و درگیری هایی که بین ارتش لبنان و گروه های مسلح در منطقه شمال رخ داد توجه کنند.

وی ضمن قدردانی از ارتش لبنان و تسلیت به ارتش و خانواده های شهدا و تقدیر از موضع ملت در شمال و حضور مردم در صف ارتش و نیروهای امنیتی اشاره کرد که برخی گروه های مسلح در شمال لبنان خود را برای اقدامی نظامی بزرگی آماده می کردند.

نصرالله اشاره کرد که امریکا پس از ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و درخواست ست ملت عراق برای خروج آنها از عراق، شروع به احیای مجدد داعش در عراق، سوریه و لبنان کرده است.
وی عنوان کرد که امریکا داعش را مجددا احیا کرده تا بهانه ای برای ماندن در منطقه داشته باشد و گفت که گروه های تکفیری که در شمال شناسایی شدند وابسته به داعش بودند.
دبیرکل حزب الله لبنان ضمن درخواست هشیاری و احتیاط نسبت به آنچه در منطقه رخ می دهد بیان کرد که دشمن در مرزهای جنوبی همچنان در بالاترین وضعیت آمادگی، پنهانکاری، احتیاط شدید و توجه قرار دارد.

نصر الله با بیان اینکه از ابتدای اشغالگری اسرائیل، این طولانی ترین مدتی است که ارتش دشمن در وضعیت آماده باش قرار دارد و جرأت هیچ گونه تحرکی را هم ندارد، تاکید کرد که تصمیم ما مبنی بر پاسخ به اسرائیل هنوز پابرجاست و در روزها و هفته های آتی مشخص خواهد شد چه اتفاقی در مرزهای جنوبی لبنان با فلسطین اشغالی می افتد.

سید حسن نصرالله با رد ادعای نتانیاهو مبنی بر داشتن موشک در انباری در لبنان گفت که بخش روابط رسانه ای حزب الله از رسانه ها دعوت می کند وارد مکانی شوند که نتانیاهو از آن صحبت کرد.

نصرالله همچنین افزود که به رسانه ها اجازه خواهند داد ساعت 10 شب وارد انباری شوند که نتانیاهو از آن صحبت کرد تا جهان به دروغ او پی ببرد.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت که حزب الله موشک هایش را نه در بندر بیروت و نه در نزدیکی پمپ بنزین قرار نمی دهد و به خوبی می داند کجا باید موشک هایش را نگه دارد.

وی تاکید کرد که اقدامات حزب الله برای این است که لبنانی ها در نبرد آگاهی هوشیار باشند و اشاره کرد که حزب الله موشک هایش را در میان خانه ها قرار نمی دهد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع طرح فرانسه برای لبنان اشاره کرد و گفت که همه تاکید کردند که حزب الله از این طرح حمایت می کند.

وی ضمن اشاره به اینکه حزب الله مشکلی با نخست وزیری سعد الحریری یا هر شخصی دیگری به نمایندگی از او نداشت گفت که اسم مصطفی ادیب را برای نخست وزیری مطرح کردند اما حزب الله برای تسهیل در امر تشکیل دولت هیچ شرط وضع نکرد.

نصرالله بیان کرد که پس از انتخاب ادیب از وی خواستند تا منتظر بماند، رئیس جمهوری لبنان، رؤسای فراکسیون ها را برای بررسی فراخواند اما ادیب با هیچ یک و همچنین رئیس جمهوری صحبت و مشورت نکرد.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت فرانسوی ها باید بدانند کجا اشتباه کرده اند به خصوص اشتباهی که با حذف مهم ترین اختیارات باقیمانده رئیس جمهوری مرتکب شدند و اشاره کرد که حزب الله با آنچه فرانسه مطرح کرد مخالفت نمود زیرا خطری برای کشور و غیر قابل بحث بود.

نصر الله همچنین توضیح داد که در مذاکرات بر سر تشکیل دولت حزب الله با حزبی نبودن وزرا و سایر امور برای تسهیل در امر تشکیل دولت موافقت کرد و گفت که از سال 2005 تاکنون در خصوص انتخاب وزرا، عرف بر توافق بین رئیس جمهوری و فراکسیون ها است.

نصرالله گفت آنچه در خصوص تشکیل دولت مطرح شد با عرف چندین ساله لبنان در تعارض بود و قرار بود عرف جدیدی که با قانون اساسی مخالف و به نفع برخی طرف ها که نماینده اقلیت در پارلمان بودند تحمیل شود.

وی ضمن اشاره به اینکه طرح فرانسه شامل تعداد وزرا، اصل چرخش و طرفی که مناصب وزارتی را تقسیم و وزرا را مشخص می کند نمی شود، گفت که حزب الله به دلیل آنچه که با این تصمیم ارتباط دارد به دنبال یک وزیر شیعی است و در پی وزیری شیعی متولد از یک شیعه نیست.

وی با بیان اینکه در برهه ای برای تشکیل یک دولت بالفعل تلاش صورت گرفت گفت که رویکردی که در خصوص پرونده دولت لبنان اتخاذ شد غیرقابل قبول و اتلاف وقت است.

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد آنچه در خصوص دولت مطرح شد دولت نجات نبود بلکه دولتی به پیشنهاد نخست وزیران سابق بود که تصمیم گیری در آن فقط در نزد یک گروه انجام می شد.

حزب الله با بیان اینکه بارها گفته شده دلیل حضور حزب الله در دولت حمایت از جبهه مقاومت است، گفت که باید حزب الله در دولت لبنان حضور داشته باشد تا دولت 5 مه 2008 در لبنان تکرار نشود.

وی خاطر نشان کرد حزب الله نمی تواند تشکیل دولتی را بپذیرد که نمی داند این دولت به بهانه بازپرداخت بدهی و کسری، کلیه شرایط صندوق بین المللی پول را امضا می کند یا املاک دولتی را خواهد فروخت یا خیر.

دبیر کل حزب الله ادامه داد آیا نباید از دولتی ترسید که ممکن است تحت فشار مالی املاک دولتی را بفروشد و برای پر کردن کسری بودجه به خصوصی سازی و مالیات متوسل شود.
نصرالله خطاب به مکرون گفت آیا طرح فرانسه می خواهد تشکیل دولت و کابینه توسط نخست وزیران سابق صورت بگیرد، حزب الله از بدتر و بدتر شدن وضعیت کشور جلوگیری کرد و امیدوار است همه لبنانی ها همکاری کنند تا کشور دچار سرنوشت بدتری نشود.

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه به دنبال طرفی است که می خواست اداره امور کشور را با پوشش فرانسه بر عهده بگیرد خطاب به مکرون گفت: «جناب رئیس جمهوری فرانسه ما در نزد دوست و دشمن به تعهد و پایبندی به وعده های خود معروفیم و برای وفای به آن فداکاری می کنیم.»
حزب الله به مکرون گفت که درخواستش با دموکراسی در تضاد است، اینکه اکثریت پارلمان خود را تسلیم اقلیت کنند در با دموکراسی مغایرت دارد.

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنانش به موضوع سوریه اشاره کرد و گفت که لبنان برای جنگ با غیرنظامیان به سوریه نرفته بلکه حضورش برای مبارزه با گروه های تروریستی و تکفیری است هماهنگونه که فرانسه نیز به این بهانه در سوریه است.
نصر الله تاکید کرد تصمیم گیرندگان در امور لبنان ما هستیم و ایران دخالتی ندارد و حکم نمی کند، بلکه همیشه همه را به ما ارجاع می دهد.

وی به مکرون گفت: «اگر به دنبال عامل شکست طرحتان هستید، آن را باید نزد امریکا، ملک سلمان و سخنان اخیرش بیابید.»
نصرالله افزود: «ما نمی پذیریم به ما بگویید خیانت کرده اید و این رفتار استکباری را رد و محکوم می کنیم و نمی پذیریم کسی ما را به فساد متهم کند، اگر فرانسوی ها ادله ای برای اثبات ادعای خود دارند ادله خود را بیاورند.»

وی تاکید کرد حزب الله از دیدار مکرون از لبنان و طرح آن استقبال کرد اما از اینکه بخواهد دادستان عمومی، بازپرس، قاضی، دستور دهنده، متولی و حاکم بر لبنان باشد از او استقبال نخواهد کرد همانگونه که هیچ کس اختیار ندارد متولی، سرپرست یا حاکم لبنان باشد.
دبیرکل حزب الله تاکید کرد ما بخاطر منافع لبنان هنوز از طرح فرانسه استقبال می کنیم.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به موضع ملت بحرین در مخالفت با عادی سازی روابط این کشور با اسرائیل، موضع رسمی و مردمی تونس و الجزائر در خصوص مخالفت با عادی سازی روابط با اسرائیل را تحسین کرد و از ملت سودان خواست تحت عنوان و بهانه حذف نام کشور فهرست تروریستی تن به عادی سازی روابط با اسرائیل ندهند.
وی گفت که ما در مقابله با عادی سازی روابط با اسرائیل به ملت ها اتکا داریم و هر آنکه به این عمل روی آورده خواهد دانست که محاسباتش اشتباه بوده و آینده نزدیک این مساله را نشان خواهد داد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
المنار
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن