آیا روسیه توافق خود با ترکیه در سوریه را برهم می زند؟

پیش بینی هایی از تاثیر روند تحولات منطقه ای در قره باغ آذربایجان و لیبی بر توافقات روسیه و ترکیه در سوریه وجود دارد.

میدل ایست نیوز: انتظار می رود تحولات منطقه ای در قره باغ آذربایجان و لیبی با توجه به درهم پیچیدگی پرونده ها بر سر میز مذاکره و در جبهه های نبرد بر توافقات ترکیه و روسیه در سوریه تاثیر بگذارد اما انتظار نمی رود این تحولات، توافق روسیه و ترکیه به ویژه در شرق فرات و شمال حلب را تضعیف کند.

منطقه اشاره شده در 4 ماه اخیر و پس از اینکه با رضایت روسیه و موافقت بین المللی تحت کنترل ترکیه قرار گرفت شاهد آرامش و ثبات بوده اما یک فرمانده در ارتش ملی سوریه که مورد حمایت ترکیه است فاش کرد که روسیه قصد دارد عملیات نظامی جدیدی در شمال حلب و شرق فرات انجام دهد امری که مجددا درگیری ها و ناآرامی را به منطقه مذکور باز می گرداند.

درگیری های نظامی بین ارتش ملی سوریه و ارتش ترکیه و در مقابل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) پس از عملیات اخیر ترکیه در تل ابیض و راس العین، هنوز در مناطق شرق فرات ادامه دارد اما مناطق درع الفرات شامل شهرهای مدن الباب، جرابلس و اعزاز و مناطق غصن الزیتون شامل عفرین و حومه آن پس از ورود ترکیه به آن شاهد ثبات است.

روسیه و یا حتی نظام سوریه قصد باز پس گیری آن از نیروهای ترکیه را ندارند در مقابل حملات گروه های کرد به مخالفان و نیروهای ترکیه نیز به انفجار بمب و خودروهای بمب گذاری شده محدود شده است.

رئیس دفتر سیاسی لشکر المعتصم وابسته به ارتش ملی سوریه گفت که نیروهای نظامی در مناطق عملیاتی درع الفرات و غصن الزیتون و نبع السلام در مقابله با هرگونه حمله احتمالی روسیه به منطقه در آمادگی هستند تا از حمله به منطقه و تلاش برای فشار به ترکیه جلوگیری کنند.

وی درباره دلایل اقدام روسیه به تنش مجدد در شمال حلب و شرق فرات توضیح داد: «آشکارست که اختلافات فراتر از پرونده سوریه است و طبیعتا روسیه همیشه از سوریه به عنوان مکانی برای رساندن پیام به ترکیه و فشار به آن استفاده می کند.

رئیس دفتر سیاسی لشکر المعتصم گفت که این سیاست روسیه است که اوضاع در لیبی، مدیترانه و آذربایجان را از پرونده سوریه جدا نمی کند.

این فرمانده اعلام کرد که نیروهای نظامی آمادگی های لازم را اتخاذ کرده و ترکیه نیز تاکید کرده در کنار این نیروها خواهد ایستاد.

با اینکه هنوز کشیده شدن تنش ها به ادلب تایید یا رد نشده اما انتظار می رود فشار روسیه به ترکیه ادلب و جبهه های نبرد در آن را شامل شود به صورتی که ممکن است در شرق و جنوب ادلب درگیری هایی رخ دهد از این رو ترکیه طی دو ماه گذشته تجهیزات خود در ادلب را تقویت کرده است.

اما در شرق فرات نیروهای نظام سوریه، توان نظامی برای مقابله با حضور نیروهای ترکیه و گروه های طرفدار آن را ندارد و قسد نیز با توجه به دو نبرد پیشین با ترکیه و برتری نظامی و فنی ترکیه توان مقابله با این نیروها را ندارد.

گفتنی است ترکیه اخیرا از گروه های ارتش ملی سوریه خواسته آمادگی خود در حلب و ادلب را افزایش دهند اما یک فرمانده بلند پایه در این ارتش تاکید کرده این افزایش آمادگی اقدامی عادی برای اطمینان از آمادگی یگان های رزمی است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا