جزئیات توافق بغداد و اربیل بر سر همکاری مشترک در سنجار + تصاویر

دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان امروز در نشستی بر سر همکاری مشترک در سنجار و عادی سازی اوضاع در این شهر به توافق رسیدند.

میدل ایست نیوز: «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیری عراق امروز جمعه نشستی با مقامات دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان عراق درخصوص توافق بر سر بازگرداندن ثبات و عادی سازی اوضاع در شهر سنجار استان نینوا برگزار کرد.

در این نشست که «جنین هنیس پلاسخرت»، نماینده سازمان ملل در عراق نیز در آن حضور داشت، الکاظمی بر اتمام توافق بر سر پرونده های اداری و امنیتی در شهر سنجار که موجب تسریع و تسهیل در بازگشت آوارگان به دیارشان خواهد شد تاکید کرد.

وی بیان کرد که توافق در جوی از تفاهم برادرانه در چارچوب دولت فدرال انجام شد و بازتاب خوبی در سطح داخلی و بین المللی خواهد داشت و آغازی برای حل مشکلات همه مناطق دارای تنوع قومی و مذهبی و دینی در عراق خواهد بود.

الکاظمی اظهار داشت که قانون اساسی را برای حکومتی قوی که شهروندان بر آن حاکم باشند تضمین کرده و از تنوع قومی و مذهبی حمایت می کند و این اصلی است که دولت هرگز از آن عقب نخواهد نشست چرا که با آینده و وحدت عراق در ارتباط است.

نخست وزیری عراق تاکید کرد که تاخیر در بازگرداندن ثبات به سنجار به هزینه کسانی بود که در گذشته از گروه تروریستی داعش و اکنون نیز از کمبود خدمات رنج می برند.

وی متعهد شد که دستگاه های دولتی تمام تلاش خود را برای پیشرفت در زمینه یافتن ربوده شدگان ایزدی صرف کنند.

الکاظمی همچنین تاکید کرد که دولت فدرال و با هماهنگی دولت اقلیم کردستان نقشی اساسی در راه اجرای توافق به شیوه درست و برای تضمین موفقیت آن ایفا خواهد کرد و این امر نخست با همکاری اهالی سنجار محقق خواهد شد.

وی بر اهتمام و جدیت دولت برای اینکه سنجار خالی از گروه های مسلح داخلی و خارجی باشد تاکید کرد و گفت که امنیت غرب نینوا جزء اختیارات دولت فدرال است.

نخست وزیری عراق تاکید کرد که نباید اراضی عراق از طرف گروه های مسلح برای حمله به ترکیه، ایران یا سایر همسایگان عراق استفاده شود.

الکاظمی از نمایندگی سازمان ملل در عراق برای حمایت از تلاش های دولت در زمینه پرونده بازگشت آوارگان و بازگرداندن ثبات، از دولت اقلیم کردستان برای دستیبابی به توافق و از مقامات دولتی برای تلاش هایی که در راه تحقق این توافق و تامین امنیت اهالی ایزدی کردند قدردانی و تشکر کرد.

این توافق دربردارنده مسائل اداری، امنیتی و خدماتی بسیاری است و با در نظر گرفتن مطالبات اهالی سنجار با دولت اقلیم کردستان و استان نینوا در خصوص مسائل اداری توافق خواهد شد.

در توافق صورت گرفته تمامی مسائل امنیتی در حوزه اختیارات دولت فدرال با هماهنگی دولت اقلیم کردستان قرار گرفته است و مسائل خدماتی نیز بر عهده کمیته مشترک دولت فدرال، دولت اقلیم و استانداری نینوا خواهد بود.

پلاسخرت که در این نشست حضور داشت نسبت به توافق صورت گرفته ابراز خرسندی کرد.

وی تاکید کرد که امروز روزی تاریخی برای سنجار و آغازی حقیقی برای بازگشت آوارگان به دیارشان است.

وی گفت که سازمان ملل برای حمایت از ثبات در منطقه آماده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا