حزب الله در مذاکرات مرزی لبنان و اسرائیل چه جایگاهی دارد؟

هیئت مذاکره کننده لبنانی در این مذاکرات که  قرار است روز چهارشنبه آغاز شود طی ساعت های آینده نهایی خواهد شد.

میدل ایست نیوز: منابع آگاه از ترکیب هیئت مذاکره کننده لبنانی و نقش حزب الله لبنان در مذاکرات آتی با اسرائیل برای حل اختلافات مرزی خبر دادند.

نشریه «الشرق الاوسط» در گزارشی به نقل از منابع آگاه خبر داد که هیئت مذاکره کننده لبنانی در این مذاکرات که  قرار است روز چهارشنبه (14 اکتبر) آغاز شود طی ساعت های آینده نهایی خواهد شد.

براساس این گزارش، به خواست حزب الله، «هادی هاشم»، مدیر دفتر وزیر خارجه سابق لبنان، از هیئت لبنان حذف شده است.

این گزارش افزوده که ریاست این هیئت با سرهنگ «بسام یاسین»، معاون رئیس ستاد عملیات لبنان، خواهد و دیگر اعضای آن سرهنگ نیروی دریایی «مازن بصبوص»، و «نجیب المسیحی»، کارشناس حقوقی، «وساطم شباط»، رئیس بخش نفت در وزارت انرژی لبنان خواهند بود.

به گفته این منابع همه طرف های سیاسی لبنان از اینکه هیئتشان در این مذاکرات هیئتی نظامی باشد خاطرجمع اند چون این هیئت اختیارات لازم برای تصمیم گیری مستقیم را ندارد و همه مسائل حساس را به فرماندهی کل یعنی ریاست جمهوری واگذار خواهد کرد.

این منابع افزوده اند که جایی برای نگرانی بابت تبدیل مذاکرات از حل اختلافات مرزی به عادی سازی روابط با اسرائیل نیست چون همه ازجمله اعضای هیئت مذاکره کننده این موضوع را خط قرمز می دانند.

منابع غیر رسمی دیگری نیز به «الشرق الاوسط» گفته اند که سران حزب الله تصمیم گرفته اند که در این باره موضع گیری نکنند و از اعضای خود نیز خواسته اند که از هرگونه موضع گیری خودداری کند ضمن اینکه سکوت ایران درقبال این مذاکرات دلالت های سیاسی روشنی مبنی بر عدم اعتراض به این مذاکرات را دارد.

به گفته این منابع، اعتراض حزب الله به درج فقره مذاکره  بر سر مرزهای خاکی در دستور کار مذاکرات نیز باعث شد که فقط موضوع مرزهای آبی در دستور کار قرار بگیرد.

این منابع افزوده اند که پافشاری حزب الله به حذف نام هادی هاشم از هیئت لبنانی با این هدف بوده که مذاکرات کاملا در سطح فنی برای بازیابی حقوق لبنان بماند.

به گفته این منابع هدف دیگر لبنان بستن پای «جبران باسیل»، وزیر خارجه سابق و متحد سیاسی حزب الله، دربرابر حضور نامستقیم در مذاکرات و جلوگیری از استفاده وی از این مذاکرات در عرصه داخلی لبنان برای افزایش اعتبارش و نیز پررنگ کردن نقش خود برای مصون ماندن از تحریم های امریکا بوده است.

بدین ترتیب به نظر می آید آغاز مذاکرات غیر مستقیم لبنان و اسرائیل که با واسطه امریکا انجام خواهد شد بحران سیاسی تازه ای در لبنان ایجاد نخواهد کرد و حزب الله که متحد سیاسی میشل عون، رئیس جمهور لبنان، است ترجیح داده تا اطلاع ثانوی در مقام ناظر روند مذاکرات بماند.

مذاکرات اسرائیل و لبنان که از چند سال پیش زیر نظر «نبیه بری»، رئیس مجلس لبنان، و با وساطت امریکا آغاز شده بود و هدف اصلی آن تعیین مرزهای آبی به منظور تقسیم ثروت های گازی دریای مدیترانه است، از روز چهارشنبه وارد فاز تازه ای خواهد شد.

قرار است در این مذاکرات هیئت لبنانی و اسرائیلی زیر یک سقف در روستای «نقوره» در مرز لبنان و اسرائیل حاضر شوند اما به صورت مستقیم با هم مذاکره نداشته باشند و طرف امریکایی و نیروهای سازمان ملل (یونیفل) مذاکرات را هدایت کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا