خبر اولسیاسی

جنبش النجباء: ارتباطی با حمله به هیئت های دیپلماتیک نداریم

جنبش النجباء با اشاره به لزوم حفاظت از هیئت های دیپلماتیک تاکید کرد که این جنبش هیچ ارتباطی با حمله به هیئت های دیپلماتیک ندارد.

میدل ایست نیوز: جنبش النجباء با اشاره به لزوم رابطه عراق با کشورهای جهان و حفاظت از هیئت های دیپلماتیک تاکید کرد که این جنبش هیچ ارتباطی با حمله به هیئت های دیپلماتیک ندارد.

«فراس الیاسر»، عضو شورای سیاسی جنبش النجباء در گفت وگویی با خبرگزاری رسمی عراق (واع) گفت که تیپ 12 وابسته به الحشد الشعبی است و تحت امر «مصطفی الکاظمی»، فرماندهی کل نیروهای مسلح فعالیت می کند.

وی افزود که برخی تلاش می کنند با سوء استفاده از موضوع حمله به هیئت های دیپلماتیک بین نیروهای مقاومت و اندیشه وجود الحشد الشعبی و ارتباط میان این دو جریان شکاف ایجاد کنند.

عضو شورای سیاسی جنبش النجباء تاکید کرد که همه سران گروه های مقاومت از هادی العامری، اکرم الکعبی و قیس الخزعلی اعلام کرده اند که این جنبش ارتباط معنوی با سایر جنبش ها دارد و این ارتباط در پایان سال 2017 قطع شد.

الیاسر اشاره کرد که آنچه از جنبش النجباء باقی مانده است جنبشی مردمی است از این رو افرادی که در پرونده های فرهنگی، سیاسی یا هر پرونده دیگری حضور دارند بخشی از جنبش مردمی هستند.

وی با تاکید بر تایید و حمایت از حضور هیئت های دیپلماتیک علاوه بر حمایت از حفاظت آنها و لزوم ارتباط عراق با سایر کشورها، گفت که این امر از رویکرد جنبش النجباء و گروه های مقاومت معلوم است.

الیاسر با اشاره به توافق وین در سال 1961 که اشاره دارد سفارت ها چه از لحاظ تعداد و یا ورود و خروج باید تحت اراده داخلی عراق باشند، نسبت به اقدام امریکا برای نصب سامانه پدافند هوایی در سفارت خود در بغداد ابراز تعجب کرد.

وی تصریح کرد که هر انسانی که روح ملی گرایی داشته باشد می داند که امریکا ابدا به حاکمیت عراق توجهی ندارد و هدفش سوء استفاده از این حملات به هیئت های دیپلماتیک است.

عضو شورای سیاسی جنبش النجباء بیان کرد که هیچ یک از گروه های مقاومت تاکنون حمله به سفارتی را بر عهده نگرفتند و تاکید کرد که برخی اطلاعات حاکی از آن است که این حملات برنامه ریزی شده اند و برای برانگیختن افکار عمومی علیه گروه های مقاومت و الحشد الشعبی انجام می شوند.

وی بر اهمیت حفاظت از هیئت های دیپلماتیکی که در چارچوب توافقات عمل می کنند و به قانون کشور و قانون اساسی عراق احترام می گذارند تاکید کرد.

این عضو چنبش النجباء تاکید کرد که این جنبش هیچ نقشی در حملات به هیئت های دیپلماتیک ندارد و به قدری که به حضور امریکا در کل اراضی عراق اهتمام دارد به موضوع سفارت این کشور در بغداد توجه ندارد.

الیاسر اشاره کرد که حضور در سوریه مساله ای مشکل و پیچیده است و به گفت که به نظر او اکنون نیازی به حضور شماری از اعضای جنبش النجباء در سوریه نیست.

وی همچنین اشاره کرد که حکومت سوریه در این زمینه درخواست آشکاری داشت علاوه بر اینکه حمایت و پوششی از جانب نهادهای دینی و مراجع مبنی بر لزوم حفاظت از مقدسات وجود دارد و پس از این شماری از هموطنان بدون اینکه این موضوع ارتباطی با جنبش داشته باشد از طریق حرکتی داوطلبانه و برای حفاظت از مرقد های مطهر به سوریه رفتند.

این عضو شورای سیاسی النجباء بیان کرد که این جنبش تجربه و توانایی اداره پرونده های نظامی، امنیتی و اطلاعاتی و همچنین سازماندهی این امور را داشته از این رو نیاز به حضور شماری از اعضای این جنبش در سوریه به وجود آمد.

به گفته وی سران عراق، پروژه سوریه برای مقابله با داعش را مقدم بر پروژه عراق می دانستند از این رو برای مقابله با داعش به اراضی سوریه رفتند که این امر منجر به کاهش شدت جنگ در عراق و کاهش حملات گروه های تروریستی داعش شد.

الیاسر در پایان اظهار داشت که اگر گروه های مقاومت و جنبش النجباء در این جنگ شرکت نمی کردند حملات بیشتری از سوی داعش انجام می شد و شمار شهدا در عراق چند برابر می شد.

منبع
خبرگزاری رسمی عراق

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا