واکنش حزب دموکرات، زیباری، الحشد الشعبی، و نیروهای سیاسی به حمله به دفتر حزب دموکرات در بغداد

یکی از سران الحشد الشعبی گفت حشد به عنوان یک نهاد رسمی در این حمله نقشی نداشته است اما توان مهار خشم علاقه مندان به حشد را ندارد.

میدل ایست نیوز: در پی حمله افراد معترض هوادار الحشد الشعبی به دفتر حزب دموکرات کردستان در بغداد و به آتش کشیدن آن، «شوان طه»، رئیس دفتر حزب در بغداد، تأکید کرد که شکایتی رسمی علیه دولت فدرال عراق به علت کوتاهی در حفاظت از این مقر تنظیم خواهد شد.

او گفت که گروه موسوم به «ربع الله» و الحشد الشعبی در این تظاهرات مشارکت داشتند و افزود این حزب به تحقیق و تفحص دستگاه‌های امنیتی بسنده نخواهد کرد.

طه افزود که صرفا خسارت مالی به ساختمان حزب وارد شده و در این حمله کسی آسیب ندیده است.

همزمان «رعد الدهلکی»، نایب رئیس ائتلاف القوی العراقیه به ریاست رئیس مجلس عراق «محمد الحلبوسی» که متحد سیاسی ائتلاف فتح (شاخه نظامی الحشد الشعبی) است طی اظهاراتی این حمله را به شدت محکوم کرد و گفت که آتش زدن مقر احزاب به آتش زدن همه چیز در عراق می‌انجامد.

او گفت اگر اختلافی هست باید از طریق قانونی حل و فصل و پیگیری شود و پدیده حمله به مقر احزاب یا شبکه‌ها یا ادارات و آتش زدن آنها نشان دهنده آن است که در کشور قانون حرمت ندارد و کاری از دست نهادهای حکومتی برنمی‌آید.

ازسوی دیگر، «محمد البصری» از سران الحشد الشعبی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «شفق نیوز» گفت الحشد به عنوان یک نهاد رسمی در حمله به دفتر حزب دموکرات کردستان در بغداد نقشی نداشته است هرچند کسانی که این کار کرده‌اند علاقه‌مندان به حشد هستند که از سر احساسات چنین کرده‌اند.

او گفت که کسی که به یک نهاد امنیتی حمله کند و تاریخ درخشان و شهدای آن را مورد اهانت قرار دهد باید هم انتظار چنین واکنشی را داشته باشد زیرا حشد یک نهاد سیاسی نیست.

البصری افزود که آتش گرفتن هر دفتری محکوم است اما نمی توان خشم توده‌های مردم را مهار کرد.

همزمان شبکه «العهد» وابسته به نیروهای عصائب اهل الحق خبر داد که زیباری در گفت‌وگو با این شبکه تأکید کرده که هرگز به حشد حمله‌ای نکرده و در مصاحبه مورد بحث صرفا بیانی نادرست به‌کار برده است.

این شبکه افزوده که زیباری گفت که حشد نیرویی مجاهد است و نمی‌توان فداکاری‌هایش را دست‌کم گرفت و افزوده که روابطی تاریخی با سران حشد دارد.

براساس این گزارش، او همچنین تأکید کرد که هرگز به حشد حمله نکرده و کسانی حرف‌هایی را در دهان او گذاشته‌اند. وی افزود که حشد نهادی قانونی است و نقش آن در پیروزی بر داعش قابل انکار نیست.

صبح امروز گروهی از در اعتراض به اظهارات هوشیار زیباری، از سران حزب دموکرات کردستان، در مصاحبه با شبکه الحره به دفتر حزب در بغداد حمله کردند و آن را به آتش کشیدند.

زیباری در آن مصاحبه تلویحا الحشد الشعبی را عامل حمله راکتی در 30 آوریل اطراف فرودگاه اربیل معرفی کرده بود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 19 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن