جنجال در شبکه‌های مجازی عراق بر سر حقوق نجومی نمایندگان پارلمان

شهروندان عراقی در شبکه‌های اجتماعی نسبت به حقوق نجومی اعضای پارلمان عراق که حقوق هر نفر از آنها معادل 20 کارمند دارای مدرک لیسانس ادعا شده است، انتقادهایی مطرح کردند.

میدل ایست نیوز: شهروندان عراقی در شبکه‌های اجتماعی نسبت به حقوق نجومی اعضای پارلمان عراق که حقوق هر نفر از آنها معادل 20 کارمند دارای مدرک لیسانس ادعا شده است، انتقادهایی مطرح کردند.

فعالان فضای مجازی عراق نسبت به حقوق و مزایای بسیار نمایندگان پارلمان در شرایطی که بحران مالی حقوق کارمندان عادی را تهدید می‌کند و عراق به دلیل شیوع همه‌گیری کرونا و کاهش شدید درآمدهای نفتی به عنوان مهم‌ترین منبع درآمدی خود با بحران شدید مالی دست به گریبان است، انتقاد دارند به طوری که دولت عراق چندین ماه است که حقوق کارمندان خود را با تاخیر پرداخت می کند.

در همین رابطه، شهروندی عراقی به نام شهذ در توئیتی نوشت: اعضای پارلمان هر کدام با اینکه منزل شخصی دارند، از دولت هزینه مسکن و اجاره‌بهای خانه دریافت می‌کنند، علاوه بر آن، هر نماینده چندین محافظ دارد که حقوق آنها هم از جیب بیت المال پرداخت می شود.

شهروند عراقی دیگر به نام «عبدالواحد محمد» در توئیتر نوشت: اعضای پارلمان حقوق وو مزایای بسیاری دریافت می کنند اما نتیجه اقدامات آنان چه بوده است؟ جنگ، ویرانی، کوچ اجباری و گورهای دسته جمعی، اگر کرامت و عزت داشتید، استعفا می دادید.

شهروند دیگری می نویسد حقوق نمایندگان پارلمان بین 10 میلیون تا 13 میلیون دینار در نوسان است و یک نماینده پارلمان با مدرک دبیرستان معادل 10 میلیون دینار یعنی 20 کارمند لیسانس حقوق می گیرد.

پاسخ پارلمان

این انتقادات و واکنش‌ها در فضای مجازی، ریاست پارلمان عراق را واداشت تا با صدور بیانیه‌ای از خود دفاع کند، در این بیانیه آمده است: برخی در شبکه‌های اجتماعی اطلاعات غیر دقیقی درباره حقوق اعضای پارلمان منتشر کرده است، ما در راستای شفافیت‌زایی تاکید می‌کنیم که پارلمان حقوق نمایندگان را طبق قانون تعیین نمی کند بلکه مصوبه هیات دولت در این باره اجرا می شود.

در ادامه این بیانیه آمده است: مجموع بودجه سالانه پارلمان کمتر از 4 درهزارم بودجه عمومی کشور است و پارلمان آماده ارائه اطلاعات درباره عملکرد و بودجه خود با به شکلی کاملا آشکار و روشن است.

در همین رابطه، «احمد الحاج»، عضو کمیسیون مالی پارلمان عراق در گفت‌وگو با الفرات تصریح کرد: اخبار و اطلاعات منتشر شده در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی مبنی بر اینکه حقوق هر نماینده 10 الی 13 میلیون دینار است، نادرست و مبالغه‌آمیز است، حقوق نمایندگان پارلمان طبق معیارهایی تعیین می شود.

وی افزود: حداکثر حقوق یک نماینده 5 میلیون دینار است که علاوه بر آن، دو میلیون دینار به عنوان کمک هزینه و یک میلیون و 800 هزار دینار برای اجاره‌بها دریافت می کنند که از آن 1 میلیون و 500 هزار دینار به عنوان مالیات بر درآمد و حق بازنشستگی کسر می شود لذا حقوق باقی مانده هر نماینده 7 میلیون و 500 هزار دینار است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدیدالفرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا