انتشار شایعاتی درباره توافق برخی نیروهای سیاسی عراقی برای تعویق انتخابات/ نماینده دولت: اطلاعی از چنین توافقی نداریم

کمیساریای عالی مستقل انتخابات اعلام کرد که آمادگی اش برای برگزاری انتخابات منوط به عملی شدن 5 شرط است: تصویب قانون انتخابات، تصویب قانون دادگاه فدرال، تأمین بودجه، انتخاب مدیر کمیساریا در هیئت دولت، کمک های سازمان ملل و نهادهای بین المللی.

میدل ایست نیوز: در حالی که برخی نمایندگان و سیاستمداران عراقی از توافق برخی فراکسیون های پارلمانی برای «تعویق موعد انتخابات» از 6 ژوئن 2021 به حداقل 6 ماه بعد هستند «عبدالحسین الهنداوی»، مشاور ویژه نخست وزیر عراق در امور انتخابات، نسبت  به وجود چنین توافقی ابراز بی اطلاعی کرد و گفت که دولت به تلاش های خود برای جرای انتخابات در موعد مقرر ادامه خواهد داد.

اختلافات نیروهای سیاسی بر سر پیوست قانون انتخابات که به نحوه تعیین حوزه های رأی گیری مربوط می شود، اختلاف بر سر قانون دادگاه فدرال که با فوت چند عضو آن از رسمیت افتاده، پرونده بازگشت آوارگان به سکونتگاه هایشان، قدرت گروه های مسلح که همچنان بر صحنه امنیتی عراق و پایتخت تأثیرگذارند و احتمال اثرگذاری آنها بر انتخابات مطرح است، از اصلی ترین موانع برگزاری انتخابات دانسته می شود.

قرار است از جمعیت 40 میلیونی عراق 25 میلیون نفر در این انتخابات  شرکت کنند. نکته مهم آن است که متولدان سال 2003 یعنی کسانی که بعد از سرنگونی رژیم بعث در عراق به دنیا آمده اند برای اولین بار می توانند در این انتخابات شرکت کنند.

پیش از این «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق 6 ژوئن 2021 را موعد اجرای انتخابات پیش از موعد در عراق اعلام کرد. کمیساریای عالی مستقل انتخابات نیز اعلام کرد که آمادگی اش برای برگزاری انتخابات منوط به عملی شدن 5 شرط است: تصویب قانون انتخابات، تصویب قانون دادگاه فدرال، تأمین بودجه، انتخاب مدیر کمیساریا در هیئت دولت، کمک های سازمان ملل و نهادهای بین المللی.

«محمود الزجراوی»، نماینده مجلس از ائتلاف سائرون (وابسته به سید مقتدی صدر) تأکید کرد که شماری از تشکل های سیاسی توافق کرده اند که برای تعویق انتخابات تا پایان سال 2021 تلاش کنند و هدف آنها آن است که برای آماده کردن خود برای انتخابات فرصت داشته باشند.

او گفت که همین فراکسیون ها در حال سنگ اندازی در مسیر تصویب قانون انتخابات و تعدیل قانون دادگاه فدرال هستند تا موعد انتخابات خود به خود به تعویق بیفتد.

الزجراوی تأکید کرد که ائتلاف سائرون و فعالان تظاهرات مخالف هرگونه تعویق انتخابات هستند و با همه توان دربرابر این توافق سیاسی که هدف آن تأمین مطالبات برخی نیروهای سیاسی است که نگران ازدست رفتن نفوذشان در مجلس آینده هستند خواهند ایستاد.

«باسم خشان»، نماینده مستقل مجلس عراق، نیز تأکید کرد که از همان آغاز نیروهای سیاسی دارای نفوذ در صحنه سیاسی عراق مخالف اجرای انتخابات پیش از موعد بودند و هدف آنها ادامه وضعیت کنونی است.

او گفت که برگزار نشدن انتخابات موجب خشم عمومی و تظاهراتی بزرگ تر از تظاهرات اکتبر 2019 خواهد شد ضمن اینکه مواضع جامعه بین المللی علیه دولت عراق را برخواهد انگیخت و معلوم نیست وضعیت کشور را به کجا بکشاند و نتیجه چیزی جز هرج و مرج نخواهد بود.

دربرابر، «عبدالحسین الهنداوی»، مشاور ویژه نخست وزیر عراق در امور انتخابات تأکید کرد که دولت الکاظمی با جدیت در پی اجرای انتخابات در موعد تعیین شده در ژوئن 2021 است و در حال تدارک تمهیدات لازم برای برگزاری آن است.

او گفت که برخی مسائل خارج از اراده قوه مجریه است و باید مجلس درباره آنها تصمیم بگیرد و مجلس موظف است که هرچه سریع تر قانون انتخابات و قانون دادگاه فدرال را تکمیل کند.

الهنداوی درباره شایعات مربوط به توافق برخی نیروهای سیاسی برای تعویق انتخابات گفت که درباره صحت این اخبار اطلاعاتی ندارد اما دولت به مسئولیت خود برای اجرای انتخابات با جدیت ادامه خواهد داد و به وعده خود با ملت عراق عمل خواهد کرد.

وی افزود که طی روزهای آینده مذاکراتی میان مجلس و دولت برای تسریع در تأمین همه شرط های لازم برای اجرای انتخابات و رفع همه موانع برگزار خواهد شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا