تاثیر کشته شدن «ابومحمد السودانی» بر عملکرد القاعده در سوریه و افغانستان

گروه تروریستی «حُراس الدین» اخیرا از کشته شدن «ابومحمد السودانی»، عضو شورای رهبری این گروه در پی جراحت ناشی از حمله هوایی ائتلاف بین‌المللی خبر داده است.

میدل ایست نیوز: گروه تروریستی «حُراس الدین» اخیرا از کشته شدن «ابومحمد السودانی»، عضو شورای رهبری این گروه در پی جراحت ناشی از حمله هوایی ائتلاف بین‌المللی خبر داده است.

این گروه تروریستی نقش پررنگی در ادلب و مناطق اطراف حمات و لاذقیه میان دولت سوریه از یک سو و گروه‌های تندرو دیگر نظیر هیات تحریر الشام ایفا می کند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا سال گذشته رسما حراس الدین را به عنوان سازمانی تروریستی معرفی کرد و از اعطای مبالغ مالی به عنوان پاداش به کسانی خبر داد که اطلاعاتی در رابطه با سه فرمانده ارشد این گروه از جمله السودانی ارائه دهند.

گروه حراس الدین در سال 2018 میلادی بعد از قطع روابط با القاعده از ستیزه‌جویان جدا شده از تحریر الشام و جبهه النصره تشکیل شده است.

در همین رابطه، «منیر ادیب»، کارشناس امور گروه‌های تروریستی در گفت‌وگو با شبکه الحره تصریح کرد: ابومحمد السودانی یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین رهبران سودانی وابسته به گروه تروریستی القاعده بود که سابقه نبرد در افغانستان، یمن و دیگر مناطق را داشته است تا اینکه اخیرا رحل اقامت در سوریه و مشخصا ادلب افکند و در همانجا نیز کشته شد.

ادیب افزود: نقش السودانی به هنگام تاسیس گروه الحراس الدین برجسته شد، وی روابط نزدیکی با اسامه بن لادن، رهبر سابق گروه تروریستی القاعده و ایمن الظواهری رهبر کنونی این گروه داشت.

حراس الدین چه کسانی هستند؟

گروه حراس الدین که در فوریه سال 2018 میلادی شکل گرفته است، پیش از آن بخشی از هیات تحریر الشام یا النصره سابق بود. هیات تحریر الشام ائتلافی از گروه‌های اسلامگرای افراطی است که پیشتر به اسم جبهه النصره شناخته می شود و تا سال 2016 میلادی شاخه رسمی القاعده بود و پس از آنکه در ژوئیه سال 2016 «محمد الجولانی»، رهبر تحریر الشام از قطع ارتباط خود با القاعده خبر داد، گروه حراس الدین از آن جدا شد.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، حراس الدین از 1800 عنصر از جمله اتباع کشورهای غیرسوری تشکیل شده است و بعدها ستیزه‌جویانی از جیش البادیه، جیش الساحا، سریه کابل، سرایا الساحل، جیش الملاحم و جند الشریعه بدان پیوستند تا تبدیل به گروهی غیر قابل چشم پوشی در ادلب شود.

این گروه تروریستی مدعی است که از زمان تاسیس تاکنون تقریبا 200 حمله در استان حلب، حمات، ادلب و لاذقیه انجام داده است و به گفته پژوهشگاه واشنگتن، سه مورد از این حملات دستکم با همکاری هیات تحریر الشام انجام گرفته است و این دو گروه بیش از آنکه رابطه صرفا خصمانه داشته باشند، رابطه‌ بیشتر دوستی-دشمنی دارند.

به گفته «ایمن التمیمی»، پژوهشگر امور سازمان‌های تروریستی در مصاحبه با «ابواللیث الحلبی»، عضو هیات تحریر الشام، این هیات به صورت روزانه غذا و مهمات حراس الدین را تامین می کند.

هدف‌گیری الظواهری

ادیب کارشناس امور گروه‌های تروریستی معتقد است که کشته شدن ابومحمد السودانی علاوه بر حراس الدین بر گروه تروریستی القاعده در سوریه هم تاثیرگذار خواهد بود همانطور که هلاکت البغدادی بر دامنه فعالیت داعش اثرگذار بود، من بر این باور هستم که با مرگ وی، القاعده دچار سیر قهقرایی شدیدی دستکم در کوتاه مدت خواهد شد.

وی افزود: گروه تروریستی القاعده اکنون پس از کشته شدن ابومحمد السودانی و پیش از وی «ابومحسن المصری» در ضعیف‌ترین شرایط خود در سوریه و افغانستان به سر می برد.

مقامات افغانستانی روز شنبه گذشته از کشته شدن ابومحسن المصری نفر شماره دوم القاعده خبر دادند.

ادیب در ادامه پیش‌بینی کرد که دولت امریکا به زودی هدف‌گیری ایمن الظواهری را اعلام خواهد کرد و طی ماه‌های آتی حملات علیه القاعده افزایش خواهد یافت و انتظار می رود که نیروهای امریکایی بدون نابودسازی رهبران القاعده به ویژه پس از امضای توافق با طالبان از افغانستان خارج شوند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الحرة

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا