ورود دستگاه قضایی به منازعه برکناری «محمد الحلبوسی» از ریاست پارلمان عراق

ریاست پارلمان عراق علیه عضو ائتلاف پارلمانی «الجبهه العراقیه» که اخیرا تحرکاتی را برای برکناری الحلبوسی از منصب ریاست پارلمان آغاز کرده است، شکایت کرد.

میدل ایست نیوز: ریاست پارلمان عراق علیه عضو ائتلاف پارلمانی «الجبهه العراقیه» که اخیرا تحرکاتی را برای برکناری «محمد الحلبوسی» از منصب ریاست پارلمان آغاز کرده است، به دستگاه قضایی شکایت کرد.

در ماه اکتبر گذشته شماری از نمایندگان استان‌های شمالی و غربی از تشکیل ائتلاف الجبهه العراقیه با حضور 5 گروه سیاسی اهل سنت متشکل از «المشروع العربی» به ریاست خمیس الخنجر، «جبهه الانقاذ و التنمیه» به ریاست اسامه النجیفی، «الجماهیر الوطنیه» به ریاست احمد عبدالله الجبوری (ابومازن) و حزب اسلامی عراف و فراکسیون متسقل العراقیه خبر دادند، خبری که به عنوان نشانه‌ای از آغاز منازعه سیاسی شدید در این مناطق پیش از انتخابات زودهنگام پارلمانی تفسیر شد به ویژه که این فراکسیون تازه‌تاسیس از همان آغاز یکی از اهداف خود را تصحیح عملکرد پارلمان و برکناری الحلبوسی از ریاست قوه مقننه عنوان کرد.

بر اساس بیانیه روز گذشته ریاست پارلمان عراق، تاکید شده است که «علی الصجری»، نماینده پارلمان و عضو ائتلاف الجبهه العراقیه دست به انتشار اتهامات تخریب‌گرانه و بی اساس علیه رئیس پارلمان در شبکه‌های اجتماعی مختلف زده است.

در این بیانیه تاکید شده است که این اتهامات، جرمِ توهین، ناسزاگویی، افترا و اهانت به رئیس قوه مقننه به شمار می رود و پس از آنکه وی از اثبات این اتهام‌زنی‌ها و افتراهای بدون سند و مدرک ناتوان ماند، تاکنون 13 شکایت از وی تحویل دستگاه قضایی شده است.

در همین رابطه، ائتلاف تحت رهبری الحلبوسی، تحرکات برای برکناری وی را «غیرحرفه‌ای و فاقد سند و مدرک» توصیف کرده و «رعد الدهلکی»، عضو این ائتلاف در این باره تصریح کرده است: الجبهه العراقیه که چشم طمع به منصب ریاست پارلمان دوخته است، تلاش می‌کند الحلبوسی را برکنار کند، این ائتلاف نمی‌خواهد هیچ خدمتی به آوارگان یا استان‌های آزاد شده ارائه دهد بلکه تنها در پی قدرت‌طلبی و به دست گرفتن ریاست پارلمان است همچنین الجبهه العراقیه فاقد دلایل متقن برای پیشبرد هدف خود در برکناری رئیس پارلمان است.

در مقابل، ائتلاف الجبهه العراقیه، وارد کردن دستگاه قضایی در منازعات سیاسی را تلاشی برای منصرف کردن این ائتلاف از پیش‌بُرد طرح خود خواند و «محمد الخالدی»، سخنگوی این ائتلاف در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کرد: تلاش‌های الحلبوسی و ائتلاف متبوعش برای کشاندن پای دستگاه قضایی به منازعه مذکور برای اعمال فشار علیه الجبهه العراقیه و ایجاد چنددستگی در آن است به ویژه که این ائتلاف منسجم بوده و توانسته نمایندگانی از گروه‌های سیاسی مختلف را به خود جذب کند.

الخالدی با بیان اینکه این تلاش‌ها تاثیری بر الجبهه العراقیه نخواهد داشت و ما بدون پا پس کشیدن به پیشبرد طرح خود ادامه خواهیم داد، بر اهمیت تفکیک میان قوای مختلف تاکید کرد و افزود: نباید دستگاه قضایی در منازعات سیاسی مداخله کند.

سخنگوی الجبهه العراقیه در پایان تاکید کرد: تلاش‌ها برای برکناری الحلبوسی از ریاست پارلمان ارتباطی به دستگاه قضایی ندارد و این دستگاه نباید در این موضوع دخالت کند چرا که این مساله تنها به نمایندگان پارلمان مربوط است و آنها در تلاش هستند تا 167 امضا برای برکناری الحلبوسی جمع‌آوری کنند. ما به دستگاه قضایی اعتماد داریم و مطمئن هستیم که با تعامل حرفه‌ای با پرونده خواهد داشت.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا