«فواد حسین»: روابط امنیتی، نظامی با آمریکا ادامه دارد اما به مستشاری تبدیل می‌شود

وزیر امور خارجه عراق اعلام کرد که روابط امنیتی و نظامی با امریکا ادامه خواهد داشت و ماموریت نیروهای خارجی به مستشاری تغییر می‌کند.

میدل ایست نیوز: «فواد حسین»، وزیر امور خارجه عراق اعلام کرد نشستی با «متیو تولر»، سفیر ایالات متحده امریکا و شماری از فرماندهان نظامی عراقی و امریکایی برای گفت‌وگو بر سر بندهای گفت‌وگوی راهبردی برگزار شده است.

فواد حسین در کنفرانس مطبوعاتی با بیان اینکه در این نشست بر سر باز استقرار نیروهای امریکایی در خارج از عراق توافق شد، اظهار داشت: در نشست مذکور بر زمان‌بندی خروج نیروهای امریکایی تاکید کردیم همچنین شاهد بودیم که گام‌های مربوط به گفت‌وگوی راهبردی بعد از کاهش شمار نیروهای امریکایی از 5200 نفر به 3 هزار نفر مورد تاکید قرار گرفت.

رئیس دستگاه دیپلماسی عراق ادامه داد: بعد از تماس مهم میان «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق و «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا توافق شد که 500 سرباز امریکایی از عراق خارج شود و شمار نیروهای امریکایی به 2500 تن کاهش یابد.

وی افزود: علیرغم حضور هسته‌های داعش در برخی مناطق، کارشناسان نظامی و امنیتی از فروپاشی قدرت نظامی داعش سخن می‌گویند اما روابط امنیتی و نظامی با امریکا ادامه خواهد داشت و ماموریت نیروهای خارجی از ماهیت رزمی به مستشاری و تبادل اطلاعات امنیتی و کمک‌های تسلیحاتی و آموزشی تغییر خواهد کرد.

حسین با تاکید بر اینکه حضور نیروهای امریکایی و ائتلاف بین‌المللی ضدداعش در عراق بنا به درخواست رسمی دولت عراق انجام شده است، اظهار داشت: گروه تروریستی داعش در عراق شکست خورده است اما هنوز هسته‌های این گروه در برخی مناطق حضور دارند.

وزیر امور خارجه عراق با تاکید بر تداوم فعالیت ائتلاف بین‌المللی و ناتو در عراق اظهار داشت: این اتاق عملیات عراق است که در زمینه تبادل عملیات امنیتی و پوشش هوایی و حمایت آموزشی و تسلیحاتی تصمیم‌گیری خواهد کرد.

فواد حسین ضمن محکوم کردن حمله راکتی شب گذشته به منطقه الخضراء گفت: این حمله تعرضی آشکار از سوی گروه‌های جنایتکار و تروریست علیه دولت و مردم عراق است و دولت به مبارزه با این گروه‌ها ادامه خواهد داد.

وی درباره انتخابات آتی عراق تصریح کرد: هیات دولت روز گذشته درباره آماده‌سازی فضا برای انتخابات زودهنگام رایزنی و تصمیماتی نیز برای حمایت از کمیساریای عالی انتخابات اتخاذ کرد.

فواد حسین در پایان اظهار داشت: هیات دولت تصمیم گرفت نامه‌ای به شورای امنیت در نیویورک برای دستیابی به حمایت سازمان ملل از انتخابات و ارسال ناظران بین‌المللی برای نظارت بر آن به منظور تقویت سلامت انتخابات و اعتماد به فرایند سیاسی ارسال کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
بغداد الیومالفرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا