چرا عراق نمی تواند اموال قاچاق شده خود را بازگرداند؟

عضو کمیسیون مالی پارلمان عراق، عدم روابط و توافق نامه دوجانبه با کشورهایی که اموال عراق به آن قاچاق شده را یکی از موانع بازگرداندن این اموال دانست.

میدل ایست نیوز: کمیسیون مالی پارلمان عراق امروز چهارشنبه دلایلی که مانع از بازگرداندن اموال قاچاق شده عراق به خارج از کشور می شود را فاش و بیان کرد که آمار واقعی از مقدار این اموال در دست نیست.

«احمد حمه رشید»، عضو کمیسیون مالی پارلمان عراق به پایگاه خبری «شفق نیوز» گفت: اقدامات، بازگرداندن این اموال پیچیده است و عراق نتوانست بخش مهم این اموال را بازگرداند.

وی افزود: کشورهایی که اموال عراق به آن قاچاق شده است روابط یا توافق نامه دوجانبه برای بازگرداندن اموال با عراق ندارند، همانطوری که دستگاه قضایی این کشورها هم رابطه ای با عراق ندارند تا مجرمان، محکومان یا اختلاس کنندگان را بازگردانند.

رشید اظهار داشت: اموالی که وارد یک کشور می شود، بخشی از سرمایه گذاری آن کشورها و تولید ناخالص آنها به شمار می آید از این رو این کشورها از بازگرداندن اموال قاچاق شده از سایر کشورها خودداری می کنند.

وی اشاره کرد که بخشی از این اموال به نام افرادی است که مشکلی با حکومت ندارند چرا که برخی از اموال در نظام سابق عراق قاچاق و به نام افراد دیگری ثبت شده است از این رو عراق نمی تواند آنها را بازگرداند.

گفتنی است اخیرا شماری از وزرای سابق و کارمندان دولتی در عراق توانستند پس از متهم شدن به قضایای فساد مالی و اداری به خارج از کشور سفر کرده و اموالی را اختلاس کنند علاوه بر اینکه اموالی نیز توسط افراد رژیم سابق عراق قاچاق شده و دولت عراق به جز موارد محدودی قادر به بازگرداندن آنها نیست.

بر اساس شاخص شفافیت بین المللی، عراق یکی از فاسد ترین کشورها طی سال های طولانی به شمار می آید.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
شفق نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا