بحران مالی؛ چالشی فرا روی دولت عراق برای برگزاری انتخابات زودهنگام در 6 ژوئن 2021

با وجود اینکه دولت عراق در یک ماه گذشته، چندین بار بر برگزاری انتخابات زودهنگام در 6 ژوئن سال 2021 تاکید کرده است اما نمایندگان پارلمان و سیاسیون هنوز در توانایی دولت در برگزاری این انتخابات تردید دارند.

میدل ایست نیوز: علیرغم اینکه دولت عراق در یک ماه گذشته، چندین بار بر برگزاری انتخابات زودهنگام در 6 ژوئن سال 2021 تاکید کرده است اما نمایندگان پارلمان و سیاسیون هنوز در توانایی دولت در برگزاری این انتخابات تردید دارند و آن را به دلیل بحران مالی و چالش‌های امنیتی که می‌تواند بر سلامت انتخابات خدشه وارد می‌کند، نوعی خوش‌خیالی می‌دانند.

در همین رابطه، «عبدالهادی السعداوی»، عضو کمیسون دارایی پارلمان عراق اظهار داشت: بحران مالی که گریبان‌گیر کشور است، احتمال دارد که برگزاری انتخابات در زمان مقرر را با مشکل مواجه کند و دولت اعتبارات مالی کافی برای کمیساریای عالی انتخابات به منظور تامین الزامات آن فراهم نکرده است.

السعداوی تاکید کرد: برگزاری انتخابات در زمانی که دولت عراق اعلام کرده است، نوعی خوش‌خیالی است زیرا الزامات فنی و لجستیکی لازم برای برگزاری انتخابات اکنون فراهم نیست.

این عضو کمیسیون مالی پارلمان عراق همچنین عامل مالی را مانع اصلی و کنونی انتخابات دانست و افزود: مبلغی که کمیساریای عالی انتخابات برای برگزاری فرایند انتخابات تقاضا کرده است، 350 میلیارد دینار (280 میلیون دلار) است اما در قانون استقراضی که اخیرا پارلمان مورد تصویب قرار داد، تنها 60 میلیارد دینار برای انتخابات پیش‌بینی شده است.

در همین رابطه، یک عضو پیشین کمیساریای انتخابات عراق در گفت‌وگو با العربی الجدید تاکید کرد: برگزاری انتخابات ارتباط تنگاتنگی با اعتبارات مالی دارد.

وی با بیان اینکه برگزاری انتخابات مستلزم فراهم شدن سه فاکتورِ قانون انتخابات، اقدامات فنی و اعتبارات مالی است، اظهار داشت: دولت پیشتر وعده داده بود که همه مستلزمات مربوط به انتخابات از جمله اعتبارات مالی را تامین کند و اگر دولت می‌خواهد برگزاری انتخابات در زمان مقرر را تضمین کند، باید به وعده خود عمل کند

از سوی دیگر، «صادق مدلول السلطانی»، عضو ائتلاف پارلمانی دولت قانون تاکید کرد: انتخابات زودهنگام در صورتی که کمیساریای عالی انتخابات و دولت بتوانند همه آمادگی‌های لازم را تکمیل کنند، می تواند در موعد مقرر برگزار شود اما اگر آمادگی‌های لازم تحقق نیابد، یقینا انتخابات به زمانی دیگر موکول خواهد شد چرا که نمی توان در شرایطی که آمادگی‌ لازم وجود ندارد، انتخابات را برگزار کرد.

السلطانی اظهار داشت: قانون انتخابات احتمالا در آینده مورد اصلاح قرار خواهد گرفت زیرا برخی از فراکسیون‌های سیاسی در این زمینه در تلاش هستند و این امر می‌تواند به دلیل حصول تغییرات در اقدامات کمیساریای انتخابات در راستای تناسب با اصلاحات احتمالی در قانون انتخابات در تغییر زمان انتخابات تاثیرگذار بشد

«عبدالحسین الهنداوی»، مشاور نخست‌وزیر عراق در امور انتخابات پیشتر به صورت ضمنی اعلام کرده بود که در صورت بروز شرایط اضطراری یا مشکل جدی یا بزرگی احتمال تعویق انتخابات وجود دارد.

الهنداوی همچنین اظهار داشت که دولت قصد دارد با هدف کاستن از بودجه لازم برای برگزاری انتخابات، بسته اصلاحاتی در رابطه با قانون انتخابات به پارلمان ارائه دهد.

همچنین بخوانید

بسته پیشنهادی دولت عراق برای کاهش هزینه برگزاری انتخابات زودهنگام چیست؟

 

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 19 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن