واکنش «برهم صالح» به ناآرامی ها در سلیمانیه: بهترین راه حل بحران مالی اقلیم رسیدن به توافقی جامع با بغداد است

برهم صالح استفاده از خشونت را اشتباهی بزرگ خواند و آن را موجب تخریب وجهه نیروهای امنیتی و تظاهرات کنندگان دانست.

میدل ایست نیوز: «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق، با انتشار بیانیه ای نسبت به تظاهرات سلیمانیه و وضعیت اقلیم کردستان عراق واکنش نشان داد.

در این بیانیه که امروز (سه شنبه 8 دسامبر) منتشر شده آمده که رئیس جمهور تحولات و حوادث اخیر در سلیمانیه شامل تظاهرات و اقدامات خشونت آمیز را که موجب زخمی شدن شماری از شهروندان و نیروهای امنیتی و آتش گرفتن و ویران شدن ساختمان ها شده با نگرانی و اهتمام فراوان پیگیری می کند.

این بیانیه افزوده که تظاهرات مسالمت آمیز حق قانونی مردم است که باید به این حق احترام گذاشت و مردم حق دارند که برای مطالبه حقوق مشروع خود به خصوص در آنچه به معیشت آنان و بهبود خدمات مربوط می شود تظاهرات کنند.

رئیس جمهور عراق تأکید کرده که مقامات ذی ربط موظف به تحقق این مطالبات و تلاش برای یافتن راه حل ریشه ای برای مشکل حقوق کارکنان اقلیم و بهبود وضعیت معیشتی مردم با اقدامات فوری و جدی هستند و افزوده که مقامات باید با شفافیت مسائل را با مردم در میان گذارند و اموال ملت را خرج خدمت به شهروندان کنند و با جدیت برای اصلاحات تلاش کنند چون تعدی به اموال عمومی و فساد اداری و مالی و غارت اموال و قاچاق باید متوقف شود.

او یادآور شده که خشونت راه برخورد با مطالبات مشروع مردم نیست و باید به اراده و خواست مردمی که به صورت مسالمت آمیز مطالبه خود را مطرح می کنند احترام گذاشت و افزوده که نیروهای امنیتی موظف به رفتار در چارچوب قانون اساسی و خودداری از برخورد خشونت آمیز هستند و باید به رسانه ها اجازه داد که بدون هیچ گونه محدودیتی به فعالیت خود ادامه دهند.

برهم صالح استفاده از خشونت را اشتباهی بزرگ خوانده و آن را موجب تخریب وجهه نیروهای امنیتی و تظاهرات کنندگان دانسته و افزود که مقامات اقلیم باید به مطالبات برحق مردم گوش دهند و مردم نیز باید به نیروهای امنیتی احترام گذارند و از اموال عمومی و امنیت حفاظت کنند.

رئیس جمهور عراق همچنین از دولت اقلیم خواسته که با جدیت و فورا درصدد یافتن راه حل ریشه ای بحران ها برآید و تأکید کرده که بهترین راه حل پیش روی اقلیم رسیدن به توافقی جامع با دولت مرکزی درباره موضوع حقوق کارکنان و تأمین معیشت مناسب برای شهروندان اقلیم است.

در شب های گذشته برخی نقاط اقلیم کردستان و به خصوص شهر سلیمانیه دومین شهر بزرگ اقلیم شاهد تظاهرات گسترده مردم در اعتراض به نا به سامانی اقتصادی اقلیم بوده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
دفتر رئیس جمهور عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا