واکنش دبیرکل سازمان ملل به حکم دادگاه ویژه لبنان برای قاتل رفیق الحریری

دبیرکل سازمان ملل متعهد حکم دادگاه ویژه لبنان برای سلیم عیاش را نشان دهنده تعهد جامعه بین المللی برای مجازات عاملان حادثه 14 فوریه 2005 دانست.

میدل ایست نیوز: «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که حکم 5 بار حبس ابد برای «سلیم عیاش»، متهم قتل «رفیق الحریری»، نخست وزیر پیشین لبنان، نشان دهنده تعهد جامعه بین الملل برای مجازات مسئولان این جنایت در 14 فوریه 2005 است.

دبیرکل سازمان ملل ضمن ابراز همدردی با قربانیان این حادثه و خانواده های آنها تاکید کرد که حکم صادره از دادگاه ویژه لبنان نشان دهنده تعهد جامعه بین الملل برای تحقق عدالت در این مورد است.

گوترش جامعه بین الملل را به تداوم حمایت از دادگاه ویژه و تلاش های مستقل آن در این زمینه تشویق کرد.

سلیم عیاش در 18 اوت 2020 به قتل نخست وزیر پیشین لبنان و 21 شخص دیگر علاوه بر زخمی شدن 226 نفر متهم شد.

پیش از این و در روز گذشته دادگاه بین المللی ویژه لبنان امروز جمعه «سلیم جمیل عیاش»، متهم قتل «رفیق الحریری»، نخست وزیری پیشین لبنان در انفجار در سال 2005 را به 5 بار حبس ابد محکوم کرد.

پیش از این شواهد و مدارک دادگاه بین المللی ویژه لبنان ثابت کرده بود که سران حزب الله و سوریه در انفجار دست نداشتند و تنها متهم اصلی این پرونده «سلیم عیاش» بود که شریک جرم و مرتکب عمل تروریستی شناخته شد.

تحقیقات ثابت کرد که عیاش مسئول گروهی بود که ترور الحریری را انجام داده اند و دادگاه اعلام کرد که سلیم عیاش به تنهایی در عملیات ترور الحریری دست داشت و 4 متهم دیگر که از ردیف متهمان خارج شدند فقط الحریری را زیر نظر داشتند.

گفتنی است دادگاه ویژه لبنان دادگاهی مستقل است که بنا به درخواست دولت لبنان بر اساس توافقی با سازمان ملل متحد ایجاد و توسط شورای امنیت سازمان ملل راه اندازی شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
cnn عربی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا