افزایش نرخ تورم در عربستان

داده های رسمی در عربستان از افزایش 5.8 درصدی نرخ تورم در این کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر می دهد.

میدل ایست نیوز: اطلاعات رسمی، امروز سه شنبه نشان داد که شاخص قیمت مصرف کننده در عربستان سعودی در نوامبر گذشته 5.8 درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است.

عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت جهان، امسال با توجه به کاهش قیمت نفت با رکود شدید اقتصادی روبرو است  و این در حالیست که محدودیت های مربوط به مقابله با ویروس کرونا تقاضای جهانی برای نفت خام را محدود کرده و به فعالیت های محلی آسیب می رساند.

اداره کل آمار عربستان در این رابطه گفت: با توجه به اینکه افزایش مالیات بر ارزش افزوده از 5 به 15 درصد در ژوئیه 2020 تأثیر گسترده ای بر قیمت مصرف کننده در سراسر کشور داشت، افزایش شاخص قیمت مصرف کننده عمدتا به علت افزایش قیمت مواد غذایی و آشامیدنی (+13.0 درصد) و حمل و نقل (+8.0 درصد) حاصل شد.

وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت مواد غذایی عامل اصلی افزایش شاخص است، افزود: این افزایش به ویژه در قیمت گوشت (14.8٪) و سبزیجات (22.2٪) مشاهده شد.

افزایش مالیات بر ارزش افزوده به افزایش درآمد غیرنفتی در سه ماهه سوم سال 2020 کمک کرد، اما اقتصاددانان اظهار داشتند که این امر احتمالاً بر فعالیت اقتصادی تأثیر منفی می گذارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا