سازمان دیدبان حقوق بشر، عربستان را به بازداشت و شکنجه کارگران خارجی متهم کرد+فیلم

سازمان دیده بان حقوق بشر مقامات سعودی را متهم کرد که صدها کارگر خارجی را در شرایط غیرانسانی تحت شکنجه بازداشت کرده است.

میدل ایست نیوز: سازمان دیده بان حقوق بشر مقامات سعودی را متهم کرد که صدها کارگر خارجی را در شرایط غیرانسانی تحت شکنجه بازداشت کرده است.

این سازمان حقوق بشری با انتشار فیلمی از بازداشتگاه کارگران خارجی در ریاض گزارش داد: افراد بازداشت شده که اغلب از اتباع اتیوپی هستند، در اتاق‌های بسیار تاریک برای مدت زمان طولانی نگه‌داری می‌شوند و ماموران سعودی آنها را شکنجه داده و با میله‌های آهنی مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند که از در ماه اکتبر و نوامبر سه تن از این اتباع خارجی جان خود را در بازداشتگاه‌ها از دست داده‌اند.

سازمان دیدبان حقوق بشر در ادامه از مقامات سعودی خواست تا فورا بازداشت‌شدگانی که در وضعیت جسمانی نامساعدی به سر می‌برند، آزاد کنند و از حربه بازداشت تنها به عنوان اقدامی استثنایی و گزینه آخر استفاده کنند و به شکنجه و سوءرفتار با افراد بازداشت شده خاتمه دهند و معیارهای بین‌المللی را در بازداشتگاه‌ها رعایت کنند.

در همین رابطه، «نادیه هاردمان»، پژوهشگر و فعال بخش حقوق بشر در سازمان دیدبان حقوق بشر اظهار داشت: عربستان به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان، هیچ عذر و بهانه‌ای برای بازداشت کارگران در شرایط وحشتناک کنونی آن هم در سایه اپیدمی کرونا برای چندین ماه طولانی ندارد.

هاردمان افزود: فیلمی در دسترس است نشان می‌دهد که افراد بازداشت شده بسیاری (350 نفر) به صورت فشرده در کنار هم جای داده شده‌اند و از کمترین امکانات بهداشتی نیز برخوردار نیستند؛ مکان مورد نظر آنقدر کوچک است که جای کافی برای دراز کشیدن همه وجود ندارد لذا برخی روز و برخی شب‌ها می خوابند، آشغال‌ها نیز در اتاق مجاور تلنبار شده است.

به گفته دیدبان حقوق بشر، مقامات سعودی این کارگران را به دلیل نداشتن مجوز اقامت بازداشت کرده اند.

طبق گزارش صادر شده در اکتبر سال 2020، 10 میلیون کارگر خارجی در بخش‌های مختلف در عربستان مشغول به کار هستند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الحرة

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا