نشانه هایی از دست داشتن برخی از گروه های مسلح عراق در حمله به چاه های نفتی

برخی مقامات سیاسی احتمال می دهند که برخی از گروه های مسلح در عراق برای دستیابی به منافع خود در پشت پرده حمله به چاه های نفتی باشند.

میدل ایست نیوز: حملات مکرر اخیر به چاه های نفت عراق در دو استان کرکوک و صلاح الدین، نگرانی دولت عراق را برانگیخته است و موجب شده حضور نیروهای امنیتی در نزدیکی این چاه ها را افزایش دهد.

در حالی که انگشت اتهام در خصوص این حملات به سوی گروه تروریستی داعش است اما برخی مقامات سیاسی احتمال می دهند که برخی از گروه های مسلح در عراق برای دستیابی به منافع خود در پشت پرده این حملات باشند.

یک مسئول محلی در کرکوک در این باره گفت: 3 ماه اخیر شاهد 10 عملیات انفجار و آتش سوزی در چاه ها و لوله های انتقال نفت در استان های کرکوک و صلاح الدین بودیم.

وی ادامه داد: عملیات مهار آتش سوزی در چاه های نفتی چند روز و گاهی بیش از یک هفته به طول می انجامد علاوه بر اینکه خسارت های زیادی به زیرساخت های حوزه های نفتی وارد می کند و موجب هدر رفتن نفت می شود.

این مسئول اظهار داشت: عراق بر اثر این آتش سوزی ها در چاه های نفتی، خسارت های نفتی بالغ بر دو هزار بشکه در روز متحمل می شود و تحقیقات در این خصوص بی فایده است چرا که نیروهای امنیتی تنها داعش را مسئول این حملات می دانند؛ در حالی که برخی گروه های مسلح در عراق هستند که بر سر قاچاق نفت از چاه های نفتی با یکدیگر رقابت می کنند و با توجه به این رقابت این گروه ها نیز متهم به این حملات هستند.

وی اشاره کرد که این گروه ها سودهای کلانی از قاچاق نفت به دست می آورند که آنها در مظنون به حمله به چاه های نفتی و متهم می کند و تاکید کرد که اخیرا برای تامین امنیت این چاه های نفتی، نیروهای امنیتی بیشتری در نزدیکی چاه ها مستقر شده اند.

پیش از این «عاصم جهاد»، سخنگوی وزارت نفت عراق تاکید کرده بود که این وزارت همه امکانات خود را برای حمایت و پشتیبانی فنی و مهندسی در شرکت نفت شمال برای مهار آتش در چاه های نفتی و فعالیت مجدد آنها، به کار می گیرد.

مسئولان محلی اما با انتقاد از ضعیف بودن تدابیر امنیتی برای حفاظت از چاه های نفتی کشور نسبت به تداوم عملیات قاچاق نفت از سوی برخی از گروه های مسلح هشدار دادند.

در همین راستا «ارشد الصالحی»، نماینده جبهه ترکمن در کرکوک، دستگاه های امنیتی عراق را مسئول پیگیری این پرونده و تامین امنیت چاه های نفتی دانست و گفت که تدابیر امنیتی در مناطق وجود چاه های نفتی ضعیف است و با توجه به مناطق سختی که چاه های نفتی در آن قرار دارند باید از حمایت لجستیکی و نصب دوربین های حرارتی کمک گرفت.

وی توضیح داد که دستگاه های امنیتی عراق باید کسانی را که به چاه های نفتی حمله می کنند حتی اگر از گروه های مسلح باشند باید شناسایی کنند.

از سویی دیگر «حاکم الزاملی»، عضو سابق کمیسیون امنیت پارلمان عراق به العربی الجدید گفت که در پرونده حمله به چاه های نفتی در کرکوک مشکلات بسیاری از جمله عدم اقدام نیروهای امنیتی در به دست گرفتن کنترل برخی از مناطق مشترک در کرکوک وجود دارد؛ برخی شکاف های امنیتی وجود دارد که داعش، تروریست ها و خرابکاران برای حمله به چاه ها از آن مناطق استفاده می کنند.

وی تاکید کرد که دستگاه های امنیتی عراق و ستاد عملیات مشترک عراق باید توجه ویژه ای به چاه های نفتی و مراکز حساس داشته باشند و اشاره کرد که برخی از چاه های نفتی در این استان در دست برخی از گروه های مسلح قرار دارد که از آن نفت را قاچاق می کنند.

الزاملی افزود: عملیات قاچاق نفت از سوی برخی از گروه های مسلح، احزاب، تاجران، فاسدان و برخی از مسئولان ادامه دارد و هنوز این پرونده به صورت کامل و روشن حل نشده است به خصوص در مناطق دور دست.

دوشنبه گذشته نیز «ناظم الشمری»، نائب رئیس جبهه العربیه در کرکوک برخی از دست های سیاسی را در پس پرده انفجارهای اخیر در چاه های نفتی در کرکوک دانست.

وی توضیح داد که برخی طرف های سیاسی قصد ویران کردن اقتصاد کشور و سوء استفاده از داعش برای اجرای طرح های خود و ایجاد هرج و مرج را دارند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا