کاهش تمایل آوارگان برای بازگشت به سنجار با وجود توافق بین بغداد و اربیل

مقامات محلی در سنجار اعلام کردند که مشارکت آوارگان برای بازگشت به مناطق خود با وجود توافق بین بغداد و اربیل کاهش یافته است.

میدل ایست نیوز: یک مسئول محلی در سنجار امروز یکشنبه گفت که درصد مشارکت آوارگان در اردوگاه های استان دهوک برای بازگشت به مناطق خود در شهر سنجار با وجود توافق دولت اقلیم کردستان و دولت فدرال عراق برای عادی سازی اوضاع این شهر، کاهش یافته است.

«خودیدا جوقی»، مدیر ناحیه شمال در شهر سنجار در گفت وگویی با پایگاه خبری «شفق نیوز» گفت: به طور متوسط 20 خانواده آواره عراقی در روز پس از توافق بین اربیل و بغداد به مناطق خود در سنجار باز می گردند در حالی که پیش از توافق بیش از صد خانواده آواره به این شهر باز می گشتند.

وی ضمن اشاره به کاهش میزان بازگشت خانواده های آواره به سنجار تا 80 درصد تاکید کرد که اوضاع سنجار با تداوم کار سازمان های بشردوستانه در شهرهای سنجار پایدار است.

از سویی دیگر «بیر دیان»، مسئول شعبه سنجار موسسه خیریه بارزانی در گفت وگویی با پایگاه خبری شفق نیوز علت کاهش تمایل آوارگان عراقی برای بازگشت به منازل خود در شهر سنجار را انتظار آنها برای مشاهده نتایج اجرای توافق بین دولت فدرال عراق و اقلیم کردستان عراق دانست.

وی گفت که آوارگان امیدوارند از سوی دولت فدرال عراق غرامت مالی دریافت کنند علاوه بر اینکه از عدم ثبات امنیتی در سنجار نگرانند زیرا نسبت به خروج نهایی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) از شهر که تنها به تغییر لباس های نظامی خود اقدام کردند مطمئن نیستند.

بغداد و اربیل جمعه 9 اکتبر 2020 به توافقی بر سر عادی سازی اوضاع در سنجار رسیدند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
شفق نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا