ایران: مسئولیت هر اقدام نابخردانه متوجه امریکاست/ ترامپ: مسئولیت قتل هر امریکایی متوجه ایران است

سخنگوی وزارت امور خارجه ايران ادعاهای اخیر رئیس جمهوری آمریکا و فرماندهی سنتکام را «بی‌اساس و ساختگی در قالب فرافکنی‌های مرسوم‌ کاخ سفید» خواند.

میدل ایست نیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه ايران درخصوص ادعاهای اخیر رئیس جمهوری آمریکا و همچنین فرماندهی سنتکام در خصوص وارد ساختن اتهاماتی به ایران، اینگونه اظهارات را «بی‌اساس و ساختگی در قالب فرافکنی‌های مرسوم‌کاخ سفید، با هدف تحت‌الشعاع قرار دادن شرایط بسیار فعلی سخت ترامپ» خواند.

به گزارش ایرنا، سعید خطیب زاده روز پنجشنبه طی اظهاراتی، ضمن رد  اتهامات ترامپ و سنتکام، اظهار کرد: همان گونه که بارها اعلام شده، حمله به اماکن دیپلماتیک و مسکونی مردود است و در این موضوع خاص، انگشت اتهام به سوی خود آمریکا و شرکا و متحدان آن در منطقه است که به دنبال افزایش تنش و فتنه انگیزی های جدید هستند.

خطیب زاده تصریح کرد: همانگونه که پیش از این نیز گفته ایم، پاسخ ایران به تروریسم آمریکا، آشکار، شجاعانه و در سطح متناسب خودش بوده و لذا رژیم آمریکا بهتر است برای توجیه فتنه‌انگیزی‌های خود از سناریوهای باورپذیرتری کمک بگیرد.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی ایران در پایان با هشدار جدی به رئیس رژیم آمریکا، توصیه کرد؛ از تنش آفرینی و ماجراجویی‌های خطرناک در این روزهای پایانی حیات خود در کاخ سفید اجتناب کند. جمهوری اسلامی ایران دولت آمریکا را مسؤول عواقب و تبعات هر اقدام نابخردانه در شرایط کنونی می داند.

بامداد امروز «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور امریکا با انتشار توئیتی نوشت: «سفارتخانه ما در بغداد روز یکشنبه مورد اصابت چندین راکت قرار گرفت. سه راکت عمل نکردند. حدس بزنید از کجا آمده بودند: ایران. اکنون ما زمزمه‌هایی از حملات بیشتر علیه آمریکایی‌ها در عراق می‌شنویم».

او افزود: «توصیه ایمنی دوستانه به ایران: اگر یک آمریکایی کشته شود، من ایران را مسئول آن می‌دانم. مراقب باشید».

«محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران، در پاسخ به این توئیت ترامپ نوشت: «قرار دادن شهروندان خودتان در موقعیت خطر در خارج، توجهات را از شکست‌های فاجعه‌بار در داخل منحرف نخواهد کرد».

ستاد فرماندهی مرکزی امریکا نیز در بیانیه ای در واکنش به حمله راکتی اخیر به سفارت امریکا در بغداد «گروه‌های شبه نظامی وابسته به ایران» را در این حملات مسئول دانست و تأکید کرد که «این حمله با هدف خودداری از وارد کردن خسارت جانی انجام نشده است».

همزمان جنرال «کنت مکنزی»، فرمانده ستاد مرکزی امریکا در خاورمیانه (سنتکام) در مصاحبه با «وال استریت جورنال» گفت که حمله اخیر بزرگ‌ترین حمله به منطقه خضراء از سال 2010 بوده و افزود که در آن 21 راکت شلیک شده است.

او تأکید کرد که نمی‌توان مشخص کرد که این اقدام را یک گروه مسلح به صورت خودسرانه انجام داده یا ایران پشت موضوع است و افزود: «نمی توان گفت تا چه حد ایران مسئول است، ما دنبال جنگ نیستیم، فکر نمی‌کنم آنها هم دنبال جنگ باشند».

همزمان با این تحولات، «رویترز» به نقل از منابع آگاه، خبر داد که نشست سران امنیت ملی امریکا برای بررسی مجموعه‌ای از پیشنهادها برای جلوگیری از حمله به نظامیان و دیپلمات‌های امریکایی در عراق برگزار شده است.

به گفته این مقام این جلسه با حضور سرپرست وزارت دفاع و وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی امریکا در کاخ سفید برگزار شده و در آن «مجموعه‌ای از گزینه‌ها» بررسی شده است.

این مقام بدون اشاره به جزئیات این گزینه‌ها تأکید کرده که نتیجه جلسه با رئیس جمهور امریکا در میان گذاشته می‌شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا